Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 30 grudnia 2011

Liczba komentarzy: 0
COMPASS wskazuje drogę w badaniach białaczek

Co mają ze sobą wspólnego drożdże i ludzie? Niby niewiele, bo jedynie wspólnego eukariotycznego przodka, ale to wystarczy, by móc dokonywać ważnych odkryć na temat ludzkich chorób w drożdżach. Co prawda nie chorują one na białaczki, niemniej jednak to właśnie dzięki nim odkryto funkcję jednego z czołowych onkogenów w przebiegu chorób hematologicznych.

Na przełomie listopada i grudnia w Molecular and Cellular Biologyi w PNAS pojawiły się doniesienia dotyczące mechanizmu acetylacji histonów przez białko MLL. MLL (mixed-lineage leukemia) to gen, który nader często ulega aberracjom w przebiegu ostrych białaczek. Do niedawna wiadomo było, że jest regulatorem ekspresji genów, natomiast nie do końca wiedziano, w jaki sposób przebiega ta regulacja. W ubiegłym miesiącu trzech panów, dr Man Mohan, dr Ali Shilatifard i dr Yoh-hei Takahasi (wraz z członkami swoich zespołów badawczych) rzucili nowe światło na ten mechanizm. Wykorzystali oni komórki drożdży, by odtworzyć funkcjonalny kompleks białkowy, w którego centrum położone jest MLL.

Problem z MLL jest taki, że wszelkie manipulacje mutacyjne lub typu knock-out u myszy były albo letalne, albo prowadziły donikąd. Dlatego Shilatifard zdecydował się odstąpić od modelu mysiego i zejść niżej po drabinie ewolucyjnej. Skupił się na homologu MLL, Set1, występującym u drożdży piekarskich.

Jakieś 12 lat temu, zdecydowaliśmy się na drożdże by badać ludzkie białaczki — wspomina Shilatifard — Wszyscy myśleli, że mamy nie po kolei w głowach. Niezrażony docinkami kolegów Shilatifard i jogo współpracownicy cierpliwie wyekstrahowali Set1 z ponad 300 litrów drożdży, by znaleźć kompleks białkowy, w którym Set1 odgrywa kluczową funkcję. Ochrzcili go mianem COMPASS (ang. Complex of Proteins Associated with Set1). Funkcją COMPASSu jest metylowanie histonu H3 w pozycji lizyny, co mocniej „nawija” DNA na oktamer histonowy, czyniąc go niedostępnym dla ekspresji genów.

Po odkryciach Shilatifard’a kolejni badacze szukają COMPASSu w bardziej zaawansowanych organizmach: w listopadzie 2011 roku dr Man Mohan odkrywa trzy homologi tego kompleksu u drozofili i znajduje jego główną składową o homologii do MLL, gen Trx. Niedługo później udaje się znaleźć aż sześć homologów COMPASSu u ludzi.

Tydzień temu miał miejsce kolejny przełom w badaniach nad MLL: zespół dra Yoh-hei Takahasi’ego odtworzył krystalograficzną strukturę kompleksu COMPASS u drożdży i u ludzi. Żmudna praca biologów strukturalnych pozwoliła na umiejscowienie w trójwymiarze wszystkich elementów COMPASSu — makromolekuła ma kształt litery Y i jest niemalże identyczna u obu organizmów. Oznacza to, że mimo zmian w sekwencjach aminokwasowych poprzez miliony lat, w trójwymiarowej strukturze białek nic się nie zmieniło, tak jak w samych histonach.

Dzięki tym badaniom więcej wiadomo o procesach, w które zaangażowany jest MLL — naukowcy już zakasują rękawy, by poszukiwać potencjalnych zastosowań terapeutycznych nowej wiedzy. Oczywiście terapeutycznych dla ludzi, nie dla drożdży.

Źródło: Stowers Institute

 

Marzena Pieronkiewicz

 

Yoh-hei Takahasi
Kompleks białkowy COMPASS
Badania jego struktury i funkcji pomogą nam zrozumieć jak zachodzi leukemogeneza
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry