Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 11 maja 2012

Liczba komentarzy: 0
Czy stosowanie kremów z filtrami słonecznymi zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry?

Kosmetyki z filtrami mają nas chronić przed oparzeniami słonecznymi i nowotworami skóry, spowodowanymi przez szkodliwe promieniowanie UV. Może się jednak okazać, że substancje wykorzystywane w kremach i olejkach zapewniają co prawda ochronę przed oparzeniami, ale nie zabezpieczają nas przed rakiem skóry a nawet… uszkadzają skórę i zwiększają ryzyko nowotworów!

Naukowcy z Uniwersytetu w Missouri doszli do wniosku, że blokery UV, używane w kosmetykach przeciwsłonecznych nie są tak bezpieczne jakby się mogło wydawać. Związki takie jak tlenek cynku hamują dostęp szkodliwego promieniowania UV, przejmując jego energię. Okazało się, że same ulegają przez to transformacji do formy rodnikowej, która uszkadza tkanki prawie tak samo, jak robi to promieniowanie UV.  Wolne rodniki wnikają w skórę, powodując oksydację i peroksydację kluczowych dla komórek makromolekuł, m.in. DNA i białek. A to jest przyczyną powstawania nowotworów.

Grupa badaczy przeprowadziła eksperyment w celu sprawdzenia swojej tezy:  traktowała komórki epitelialne, zanurzone w roztworze ZnO promieniami słonecznymi i UVA. W porównaniu z grupą kontrolną, komórki mające kontakt z tlenkiem cynku obumierały po ekspozycji znacznie szybciej.

„To dopiero pierwszy krok w badaniach”- mówi czołowy badacz,  dr. Yinfa Ma. „Nadal doradzam ludziom używanie kremów z filtrem, to dużo lepsze niż zupełny brak ochrony.”

Co mają na celu takie badania? Wcale nie chodzi o zdyskredytowanie kosmetyków przeciwsłonecznych, ale o poszukiwanie ewentualnych zamienników substancji czynnych, które są bardziej odporne na wzbudzanie światłem UV i nie generują takich ilości wolnych rodników.  Nawet ZnO, mimo że może nie być tak bezpieczny jak się wydawało, stanowi barierę dla UV, zmniejszając dawkę wolnych rodników, które są dostarczane do organizmu- bez żadnej ochrony narażenie na nowotwory jest na pewno większe, a oparzenia słoneczne jako bezpośrednie następstwo kąpieli słonecznych, mogą być znacznie groźniejsze niż skutki odległe nadmiernej ekspozycji na słońce.

Kremy z filtrami UV
czyżby były równie szkodliwe, co same promieniowanie ultrafioletowe>

Dlatego nie wpadajmy w panikę- sezon letni zbliża się dużymi krokami i najlepiej przygotować się do niego odpowiednio.

Źródło: Uniwersytet w Missouri

 

Marzena Pieronkiewicz

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry