Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 08 sierpnia 2012

Liczba komentarzy: 0
Dlaczego chemioterapia przestaje być skuteczna?

Amerykańscy badacze opisali mechanizm, który sprawia, że guzy nowotworowe stają się oporne na działanie chemioterapii. Wyniki pracy opublikowane zostały w najnowszym wydaniu „Nature Medicine”. Okazuje się, że podejmując próbę niszczenia komórek nowotworowych lekami cytotoksycznymi, pobudza się nowotwór do gwałtownej proliferacji. Wszystkiemu jest winne mikrośrodowisko guza.

Badacze dokonali analizy transkryptomu i przebadali odpowiedź na czynniki cytotoksyczne wywołujące stres komórkowy. Jak wiadomo, chemioterapeutyki, które w założeniu powinny niszczyć proliferujące komórki nowotworowe jednocześnie uszkadzają DNA prawidłowych komórek z  mikrootoczenia komórek nowotworowych. Niestety, w sytuacji uszkodzenia DNA, komórki prawidłowe z otoczenia guza, np. fibroblasty,  zamiast pomagać w zwalczaniu komórek nowotworowych, same pobudzają nowotwór do wzrostu. Przyczyną jest  białko WNT16B, którego ekspresja w komórkach otaczających tkankę nowotworową wzrasta ponad 30x po zastosowaniu leków cytotoksycznych.

WNT16B jest regulowany przez czynnik NF-κB. Na skutek uszkodzenia DNA komórek prawidłowych otaczajacych nowotwór, radykalnie zwiększa się w nich ekspresja WNT16B, a następnie  następuje  parakrynna aktywacja szlaku WNT w komórkach nowotworowych.

Jak wiadomo oporność na chemioterapię jest jednym z głównych powodów niepowodzenia leczenia onkologicznego na całym świecie u pacjentów z zaawansowaną choroba nowotworową. Być może nowe odkrycie w bardzo poważny sposób przyczyni się do znacznie bardziej intensywnych poszukiwań alternatywnych metod leczenia nowotworów.

Więcej w publikacji źródłowej.

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry