Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 30 września 2010

Liczba komentarzy: 5
Dolina Biotechnologiczna zaprasza do wymiany poglądów

Autor wpisu

Portal  dla biotechnologii medycznej i diagnostyki molekularnej – dolinabiotechnologiczna.pl  stał się miejscem wymiany poglądów największych polskich autorytetów naukowych.

Na początku września opublikowaliśmy relację z bardzo interesującej debaty o cis-platynie, którą w Sopocie przeprowadził wybitny onkolog prof. Jacek Jassem z Gdańska ze sławą w dziedzinie nowotworów dziedzicznych – prof. Janem Lubińskim ze Szczecina. Zwykła relacja z konferencji Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej wywołała na naszych łamach prawdziwą burzę.

Kilka dni temu otrzymaliśmy od pana prof. Lubińskiego odpowiedź na prezentację prof. Jassema z prośbą o natychmiastową publikację, co też zrobiliśmy. List prof. Lubińskiego do Profesora Jassema okazał się jednym z najczęściej czytanych artykułów na naszym portalu – w ciągu kilku godzin przeczytało go prawie tysiąc osób!

Dziś przedstawimy kolejne dwa listy, które będą zamykać dyskusję. Pierwszy otrzymaliśmy od samego prof. Janusza Limona z Gdańska – jednego z największych autorytetów  genetyki medycznej i diagnostyki molekularnej w naszym Kraju. W swoim liście prof. Limon odnosi się do jakości wystąpienia profesora Jassema oraz do jednego z fragmentów listu prof. Lubińskiego. Drugi – to ostateczne zamknięcie debaty przez profesora Jassema.

Podczas polemiki, która ukazuje się na naszych łamach, a która stała się przedłużeniem dyskusji z Sopotu, poruszane są sprawy trudne dla polskiej onkologii molekularnej  – między innymi jakość i czułość testów molekularnych, konflikty interesów, możliwość manipulacji statystykami przy badaniach klinicznych i brak jednoznacznego stanowiska odnośnie walidacji wykorzystywanych do diagnostyki metod molekularnych.

Te problemy istnieją  i nie są one w Polsce sprawą marginalną. Doskonale się stało, że osoby, które mają bezpośredni wpływ na jakość i standardy diagnostyki molekularnej w naszym Kraju wspólnie rozpoczęły dyskusję nad tymi problemami. Z  debaty tej na pewno skorzystają i diagności i pacjenci.

Dziękujemy Panom Profesorom: Janowi Lubińskiemu, Jackowi Jassemowi i Januszowi Limonowi  za cenny, merytoryczny wkład w dyskusję i życzymy im dalszych spektakularnych sukcesów naukowych.


Chcemy, żeby to forum wymiany poglądów, jakim stał się portal dolinabiotechnologiczna.pl,  było zawsze otwarte dla często różniących się od siebie opinii czołowych polskich naukowców. Nasze łamy będą zawsze otwarte dla wymiany uwag i spostrzeżeń pomiędzy naukowcami również po konferencjach –  często brakuje czasu na takie wymiany poglądów w trakcie konferencji czy zjazdów naukowych. Kontynuacja tego typu dyskusji na naszych łamach może mieć  znaczenie dla podnoszenia jakości  polskiej nauki i diagnostyki.

 

My – jako redakcja – musimy pozostać  w tej, jak i innych dyskusjach – neutralni. Ocena zwycięzcy debaty należy więc do naszych czytelników.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 5

 1. 1

  Czekamy, czekamy!

 2. 2

  W Instytucie Genetyki Roślin PAN w Poznaniu jest osoba (Stanisław Jeżowski), która popełniła plagiat i stara się obecnie o profesurę. Dyrekcja wie i nie reaguje. Wstydzę się pracować w IGR. Takie osoby mają być wyróżniane!? Prześlij informację komu tylko chcesz, może coś się zmieni.

  7 lat temu
 3. 3

  To jest rzecz nie do pomyślenia. Co się dzieje z tą polska nauką i rzekomą naukową elitą. Krzepiace, że choc jedna osoba w IGR PAN ma odwagę, żeby o tym mówić i piętnować plagiat. Szkoda, że kolesiostwo wygrywa w PAN z uczciwością i rzetelnością wśród naukowców…

 4. 4

  Takie przypadki nie mogą być tolerowane. Ukaranie przez dyrektora powinno być natychmiastowe. A jedyną karą – zwolnienie dyscyplinarne.

  7 lat temu
 5. 5

  Skandal. Taka osoba jeszcze pracuje w IGR Poznań?

  6 lat temu
 6. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry