Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 listopada 2011

Liczba komentarzy: 0
Erytropoetyna zmniejsza ryzyko niewydolności serca

Niskie dawki erytropoetyny, hormonu kontrolującego produkcję czerwonych ciałek krwi, mogą zmniejszyć ryzyko niewydolności serca związanej z chemioterapią. Mięsień sercowy posiada komórki macierzyste, mogące przyczynić się do jego regeneracji podczas choroby, a także starzenia się. Dotychczas niewiele wiadomo było na temat cząsteczek i ścieżek regulujących procesy naprawy.

W niedawno opublikowanej w Cell Stem Cell Journal pracy profesor Denise Hilfiker-Kleiner z Hannover Medical School w Niemczech i jej współpracownicy wykazali, że erytropoetyna może zabezpieczać serce przed skutkami ubocznymi terapii przeciwnowotworowej. „Krótkotrwałe podawanie erytropoetyny w niskich dawkach wydaje się być atrakcyjną drogą prowadzącą do ochrony serca podczas chemioterapii i może znaleźć szersze zastosowanie w procesach regeneracji serca”, podsumowuje profesor Hilfiker-Kleiner.

Doksorubicyną jest skutecznym lekiem stosowanym w leczeniu szerokiej gamy nowotworów. Niestety wywołuje ona poważne skutki uboczne, w tym niewydolność serca. Blokowanie STAT3, ważnego czynnika napędzającego wzrost nowotworu jest związane z podobnym ryzykiem. Naukowcy zbadali komórki macierzyste serca myszy, które nie posiadały genu kodującego czynnik STAT3 lub które traktowano doksorubicyną. Zaobserwowano, że w obu grupach badanych myszy, komórki macierzyste serca wykazują upośledzoną zdolność do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, które są niezbędne do dostarczania tlenu do mięśnia sercowego. Produkowały one także mniej erytropoetyny od myszy należących do grupy kontrolnej.

Naukowcy stwierdzili, że erytropoetyna wiąże się z komórkami macierzystymi serca oraz że jest ona niezbędna do prawidłowego działania cząsteczek sygnałowych wymaganych do procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Zaobserwowano również, że po podaniu syntetycznej pochodnej erytropoetyny w niskiej dawce różnicowanie komórek macierzystych w komórki naczyń krwionośnych zostało odblokowane, a czynności serca zachowana.

Erytropoetyna zmniejsza ryzyko niewydolności serca

Katarzyna Kamel

Źródło:

Science Daily.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry