Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 24 maja 2012

Liczba komentarzy: 0
Nowy chemioterapeutyk hamuje zdolność komórek nowotworowych do recyklingu

Autofagia jest jednym ze sposobów, w jaki komórki radzą sobie z „odpadami” powstałymi np. po apoptozie ich sąsiadów. Można porównać ten proces do recyklingu zużytych składników budulcowych.  Jest to też jeden z mechanizmów, który umożliwia tkance nowotworowej szybką ekspansję. Naukowcy poszukują sposobów na zahamowanie lub spowolnienie tego procesu, dzięki czemu nowotwór może zostać pokonany.

Chlorochina i jej pochodne są obecnie stosowane jako środki pierwotniakobójcze (głównie przeciwmalaryczne), ale korzysta się z nich także w chorobach autoimmmunologicznych i jako środka wspomagający leczenie przeciwnowotworowe.  Jednym z mechanizmów działania tych leków, wykorzystywanym w onkologii, jest blokowanie procesu autofagii przez podwyższanie lizosomalnego pH, a także przez oddziaływanie na produkt genu ATG16L1. Naukowcy z Abramson Cancer Center na Uniwersytecie Pensylwańskim opublikowali właśnie pracę, w której przebadali przeciwnowotworowe działanie dwóch nowych pochodnych chlorochiny, oznaczonych symbolami Lys01 i Lys05.

Okazuje się że nowe cząsteczki są bardzo efektywne w zwalczaniu komórek nowotworowych nawet w monoterapii, co udowodniły badania na myszach. Niestety związki „Lys”, tak jak i ich prekursor, hydrochlorochina (obecnie na etapie badań klinicznych w terapii nowotworów) wykazują w podwyższonych dawkach szereg efektów toksycznych, przypominających dysfunkcję genu ATG16L1, spotykaną m.in. w chorobie Crohna.  Dlatego, jak twierdzą autorzy pracy, cząsteczki te wciąż nie są gotowe do testów na pacjentach. Jednak ich potencjał w zwalczaniu komórek nowotworowych sprawia, że będą kontynuowane testy w celu oszacowania dawki terapeutycznej i opisu efektów ubocznych wspomnianych chemioterapeutyków.

Hydrochlorochina
Jej pochodne, Lys05 i Lys01 wykazują silny efekt przeciwnowotworowy dzięki inhibicji procesu autofagii

Źródło: Science Daily

 

Marzena Pieronkiewicz

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry