Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 20 stycznia 2012

Liczba komentarzy: 0
Parabeny z kosmetyków mogą wpływać na rozwój raka piersi

Jak donoszą brytyjscy badacze na łamach „Journal of Applied Toxicology”, estry parabenów – związki stosowane jako konserwanty w wielu produktach spożywczych, farmaceutycznych i kosmetykach – są znajdowane w tkankach raka piersi.

W 2004 roku autorka badań dr Philippa Darbre po raz pierwszy opisała  wykrycie parabenów w tkankach raka sutka. Późniejsze badania wykazały, że estry parabenów wchłaniają się z antyperspirantów i kosmetyków przez skórę – już po godzinie od aplikacji można je wykryć we krwi. Parabeny mogą one naśladować działanie estrogenu, a wiec mogą pobudzać rozwój i wzrost nowotworów sutka.

W publikacji zespołu Darbre z 2004 roku zaobserwowano, że większość raków piersi zawierających estry parabenów jest zlokalizowana w górnej ćwiartce gruczołu sutkowego, najbliższej pachy. Zrodziło to wtedy podejrzenia, że karcynogeneza może mieć  związek ze stosowaniem w okolicy pachowej antyperspiratntów konserwowanych parabenami.

W najnowszej publikacji grupy  dr Darbre (2012) analizowano występowanie pięciu różnych parabenów w tkankach gruczołu sutkowego 40 kobiet z pierwotnym rakiem piersi. U każdej pacjentki obecny był co najmniej jeden z estrów parabenów. Jednak 7 z analizowanych 40 pacjentek nigdy nie stosowało kosmetyków pod pachę, jak np. antyperspiranty, które zawierają parabeny. Oznacza to, że źródłem tych związków musiały być inne kosmetyki lub produkty spożywcze.

Jak mówią autorzy pracy – obecność danej substancji chemicznej w tkance nie oznacza jeszcze, że przyczynia się ona do rozwoju raka – do tego potrzebnych jest wiele czynników. Ale skoro okazuje się, że związki te wnikają do ludzkiego gruczołu sutkowego, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, aby ocenić, czy ich obecność ma wpływ na rozwój nowotworu.

 

Więcej: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22237600

Nadal nie jest jasne jak parabeny dostają się do organizmu.

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry