Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 13 października 2010

Liczba komentarzy: 1
Przełom w leczeniu czerniaka!

Na zakończonym 12 października 2010 w Mediolanie 35-tym kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej poinformowano o wynikach badań klinicznych nad nowym lekiem – ipilimumabem, który ponad dwukrotnie wydłuża przeżycie osób z zaawansowanym czerniakiem. Jest to wielki przełom w leczeniu tego nowotworu. Lek nie jest jeszcze zarejestrowany, ale Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zdecydowała się przyspieszyć procedurę jego rejestracji, tak by zakończyć ją jeszcze w 2010 r.

– Ostatni lek w terapii zaawansowanego czerniaka został zarejestrowany ponad 20 lat temu. Od tamtej pory ipilimumab jest pierwszym lekiem, który dwukrotnie wydłuża życie chorych z zaawansowanym czerniakiem – powiedział prof. Michele Maio ze Szpitala Uniwersyteckiego w Sienie – Sam czerniak jest bardzo oporny na chemio- i radioterapię. Dlatego wielkie nadzieje pokłada się w immunoterapii, do której należy ipilimumab. Lek działa poprzez nasilanie reakcji układu immunologicznego na komórki nowotworowe – w tym wypadku czerniaka.

W badaniach III fazy prowadzonych wśród niemal 700 pacjentów z zaawansowanym czerniakiem jedna grupa otrzymywała wyłącznie ipilimumab, drugiej podano go razem z eksperymentalną szczepionką przeciw czerniakowi (gp100), a trzeciej – wyłącznie szczepionkę.

Czerniak skóry
Średnia długość życia chorych, u których doszło do przerzutów, czerniaka wynosi 6-8 miesięcy. Wczesne rozpoznanie i chirurgiczne usunięcie tego nowotworu nie tylko zwiększa szansę dłuższego przeżycia – 90% pacjentów we wczesnym stadium choroby może zostać wyleczonych.

Według WHO czerniak, stanowiący ok 4% nowotworów złośliwych, ze względu na swoją agresywność odpowiada za 80% zgonów u chorych na nowotwory. Ze względu na nadmierną ekspozycje na promienie słoneczne i UV w solariach częstość występowania czerniaka oraz liczba zgonów z jego powodu znacznie wzrosła na świecie w ostatnich trzydziestu latach. Tylko w Polsce liczba zachorowań potroiła się, a liczba zgonów uległa podwojeniu.

Dzięki ipilimumabowi liczba pacjentów przeżywających rok wzrosła dwukrotnie – z 25% w przypadku samej szczepionki do 46% w obu grupach leczonych ipilimumabem. Podobny wzrost dotyczył przeżyć dwuletnich – odpowiednio 14%  i 24%. Podano, że pewien odsetek pacjentów żyje już cztery lata i dłużej. Na kolejne wyniki badacze czekają analizując długość przeżycia na bieżąco.

Ipilimumab wykazuje oczywiście działania niepożądane – u 10-15% chorych  są one poważne i mogą wpłynąć na przerwanie leczenia. Najczęściej są to zaburzenia pracy jelit – w tym niezwykle ostre biegunki czy nawet perforacja jelita grubego. Rzadziej pojawia się niedoczynność tarczycy, przysadki albo zapalenie wątroby. W badaniach klinicznych odnotowano ok. 1 proc. zgonów związanych z autoagresją po zastosowaniu leku.

W przypadku zaobserwowania objawów ubocznych, skuteczne wydaje się być podawanie sterydów.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Zainteresowanym doniesieniami, dotyczącymi leczenia czerniaka polecam badanie nad lekiem prowadzone na skalę światową: //www.medscape.com/viewarticle/723052 oraz stanowiska FDA http://www.medscape.com/viewarticle/727137

 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry