Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 11 czerwca 2012

Liczba komentarzy: 0
Szpiczak mnogi poskromiony?

W zeszłym tygodniu na największej amerykańskiej konferencji onkologicznej ASCO w Chicago przedstawiono wyniki badań nowego schematu terapeutycznego, który daje nadzieję na poprawę sytuacji chorych na szpiczaka mnogiego.

Szpiczak plazmocytowy, zwany także mnogim to złośliwy nowotwór wywodzący się z plazmocytów-dojrzałych form limfocytów B, czyli komórek produkujących przeciwciała. Nowotwór ten znany jest z tego, że jest praktycznie nieuleczalny i klinicyści cieszą się z jakiejkolwiek, nawet częściowej i krótkotrwałej, remisji u pacjentów. Wśród licznych pomysłów na walkę z chorobą i wielu przepisów na „koktajle” z toksycznych leków stosowanych w terapii, w końcu znalazł się taki, który przynosi obiecujące efekty.

Nową formę terapii zaprezentował prof.  Andrzej J. Jakubowiak z University of Chicago Medical Center. Jest to kombinacja lenalidomidu (pochodnej cieszącego sie zła sławą talidomidu), deksametazonu (lek immunosupresyjny) oraz nowego leku celowanego, carfilzomibu, inhibitora proteasomu. Ponad 90% chorych podczas dwóch lat leczenia pierwszoliniowego tą mieszanką uzyskało stabilizację choroby, z czego prawie 70% osiągnęło całkowitą remisję. Jest to wynik nigdy wcześniej nie spotykany w leczeniu szpiczaka. Jeżeli na większej grupie pacjentów uda się potwierdzić wynik Jakubowiaka, chorzy na szpiczaka zyskają lata, by móc dłużej cieszyć się życiem.

SZpiczak plazmocytowy
złośliwy, nieuleczalny nowotwór, powodujący m.in. uszkodzenie nerek i zniszczenie kości

Źródło:  EurekAlert

 

Marzena Wojtaszewska (Pieronkiewicz)

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry