Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 14 maja 2012

Liczba komentarzy: 0
Toksyna wąglika lekiem na raka?

Czy śmiercionośna toksyna może stać się lekarstwem? Wiele znanych trucizn stosuje się obecnie jako składniki leków, więc dlaczego nie można by wykorzystać w podobny sposób wąglika?

Toksyna wąglika składa się z 3 polipeptydów: antygenu PA (białko osłonowe, ang. protective agent), czynnika EF (czynnik obrzękowy, ang. edema factor) i czynnika LF (czynnik letalny, ang. lethal factor;). Antygen PA w połączeniu z czynnikiem EF tworzy tak zwaną toksynę obrzękową, zaś po połączeniu z czynnikiem LF — toksynę letalną. Czynnik PA jest odpowiedzialny dokowanie do komórek gospodarza a następnie transportowanie EF i LF przez błony zaatakowanych komórek do ich wnętrza.

Naukowcy z Harvardu wpadli na pomysł, by tak zmodyfikować czynnik PA (będący w istocie połączeniem receptora i kanału błonowego), by rozpoznawał on pewne białka błonowe produkowane intensywnie przez komórki nowotworowe. Wybór padł na receptor naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR) oraz receptor EGF-podobny wiążący heparynę (HB-EGFR).

Czynnik PA został częściowo zdeaktywowany, aby nie wiązał się ze swoimi natywnymi receptorami i zmodyfikowanymi fragmentami białek EGF i HB-EGF, które pozwalają mu wiązać się z nowymi, nowotworowymi receptorami.

Badacze wykazali, że tak zmodyfikowana toksyna wiąże się z komórkami nowotworowymi i wpuszcza do ich cytozolu wąglikowe toksyny. Dalsze plany naukowców z Bostonu to stworzenie podobnych, modyfikowanych toksyn (na przykład jadu kiełbasianego) oraz zwiększenie repertuaru celów modyfikowanych białek o białka otoczki HIV czy też czynnik wzrostu fibroblastów.

Bacillus anthracis
Czy śmiercionośna toksyna tych bakterii okaże się być przydatna w walce z nowotworami?

Źródło: mBIOSPHERE, mBIO

Marzena Pieronkiewicz

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry