Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 21 marca 2014

Liczba komentarzy: 0
21 marca Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa

Dziś 21 marzec 2014 roku. To specjalny dzień: od wielu lat pierwszy dzień wiosny, od 2005 roku dzień ludzi niezwykłych – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

Zespół Downa pojawia się w wyniku trisomii chromosomu 21, wpływając na szereg widocznych cech osób z w/w zespołem. Osoby z zespołem Downa mają odmienne pewne cechy zewnętrzne, dotyczące głównie twarzy (skośnie w górę ustawione szpary powiekowe, migdałowate oczy, zmarszczka nakątna, gwiaździście, regularnie ułożone jasne plamki na tęczówce oka, krótki grzbiet nosa,  nisko położone, małe, małżowiny uszu), pojedynczą bruzdę dłoniową, krótsze kończyny, osłabione napięcie mięśniowe, wystający język oraz szczególne cechy osobowości (mniejsze zdolności poznawcze, skłonność do zawężonego myślenia, naiwność).

Dziś Światowy Dzień Osób z Zepołem Downa
Źródło: Wikimedia Commons, autor DSi 2012, licencja CC BY SA 3.0
Zespół Downa występuje z częstotliwością 1 przypadek na 800–1000 żywych urodzeń.

Stopień niepełnosprawności różni się pomiędzy chorymi. Ostateczny stopień rozwoju i komfort życia zależy głównie od podjęcia działań już we wczesnym dzieciństwie poprzez opiekę lekarską, zaangażowanie rodziny oraz edukację. Niestety niektórych ograniczeń fizjologicznych i genetycznych nie można pokonać.

Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy. Gdy człowiek spojrzy w jego oczy, może w nich ujrzeć świat, w którym każdy chciałby żyć. Takie osoby bardzo rzadko są świadome swojego upośledzenia, ponieważ myślą innymi kategoriami niż my. Uszczęśliwia je okazywanie bliskości, akceptacja i uczucie. Właśnie to powinniśmy im ofiarować, gdyż nie jest ważne co ktoś może osiągnąć, ale by mógł żyć, czerpiąc z życia radość.” – pisze Robert Graczyński

Właśnie dzisiaj, z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, odbywają się imprezy na całym świecie. Ich celem jest zwiększenie świadomości społecznej, propagowanie praw ludzi z w/w wadą genetyczną oraz integracja z nimi.

Polecamy obejrzenie poniższego filmiku, będącego właśnie kampanią uświadamiającą dla matek dzieci z zepołem Downa.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry