Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 września 2011

Liczba komentarzy: 0
23 września odbędzie się w Krakowie Noc Naukowców

Już 23 września 2011 roku możesz stanąć oko w oko z naukowcem, wejść za kulisy tajemniczych laboratoriów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a do tego, tej właśnie nocy, sam możesz tworzyć naukę, przeprowadzać eksperymenty i na własne oczy zobaczyć, jak to wszystko działa! Noc Naukowców na UJ przygotowana została przez CITTRU* we współpracy z kilkoma wydziałami uczelni.

Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń – mówiła wybitna polska uczona, Maria Skłodowska-Curie. Co takiego fascynującego jest w nauce, że zachwyca samych jej twórców? Chcesz się dowiedzieć? Przyjdź na Noc Naukowców na UJ i rozpocznij ekscytującą przygodę, jako chemik, fizyk, biolog, geolog, matematyk czy astronom.

Ten wyjątkowy wieczór rozpocznie się w Kinie Kijów teatralnym widowiskiem Była sobie chemia przygotowanym przez Wydział Chemii w setną rocznicę Nagrody Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie. Ale to nie wszystko, co przygotowali chemicy. Przy ul. Ingardena 3 poznasz tajniki chemii sądowej, zobaczysz węże faraona czy współczesne magiczne kamienie. (Uwaga! obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc).

A może chcesz dowiedzieć się jak działa GPS lub czy istnieje życie pozaziemskie? Co wybrać: prąd z węgla, wiatru, roślin czy jąder atomowych? Przyjdź do fizyków (ul. Reymonta 4), którzy przygotowali moc atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i całkiem dorosłych. Tam również zobaczysz niesamowite Roboty LEGO MINDSTORMS oraz zabawy obrazem 3D.

Podążając od fizyków w kierunku południowym warto odwiedzić geologów w Instytucie Nauk Geologicznych (ul. Oleandry 2a). Dowiesz się tam dlaczego warto pić wino z ametystowych kieliszków oraz skąd wzięło się określenie malachitowa zieleń. Będziesz również świadkiem wybuchu wulkanu Jagielloniusa. A jeśli nie wiesz z czego składa się Wzgórze Wawelskie, to masz okazję poznać jego budowę, oglądając ją przez lupę i mikroskop.

Kiedy dojedziesz na Kampus UJ, koniecznie wstąp do matematyków i informatyków (ul. Łojasiewicza 6). Poradzą Ci jak ograć krupiera w blackjacku oraz jak obliczyć szanse na trafienie szóstki w Lotto. Młodsi i starsi spróbują swoich sił na giełdzie i dowiedzą się, jak zacząć na niej inwestować. Przekonasz się, że matematyka jest wszędzie: w literaturze, filmie, a nawet reklamie.
Do biologicznego zawrotu głowy z pewnością doprowadzą Cię biolodzy w Instytucie Nauk o Środowisku (ul. Gronostajowa 7), którzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Na wiecznie nurtujące pytania, przykładowo: jak pszczoły robią miód? Czy częste mycie skraca życie? Czy wiesz, co jesz? Czy muchołówka odgryzie Ci palec? mają jedną odpowiedź: sam sprawdź! W Ogrodzie Botanicznym (ul. Kopernika 27 i 31) poznasz prywatne życie roślin, w tym niesamowite sposoby ich rozsiewania, np. przy pomocy zwierząt. (Tu również obowiązuje rezerwacja).
A dla miłośników podglądania kosmosu astronomowie udostępniają teleskopy, prezentują gwiazdozbiory oraz astronomiczne punkty orientacyjne. I każdy będzie miał okazję zbudować swój Księżyc i swoją planetę. Nie musisz się martwić o dojazd, ponieważ organizatorzy zapewniają transport do i z Obserwatorium Astronomicznego.

________________________________________

Więcej informacji i szczegółowy program znajduje się tutaj.
Warto zajrzeć również na stronę CITTRU.

*CITTRU jest jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego, której rolą jest wspieranie rozwoju nowoczesnej nauki poprzez marketing innowacji i badań naukowych, popularyzację wiedzy i promocję nowych metod komunikacji naukowej, a także aplikowanie o fundusze na rozwój uczelni. Najważniejsze projekty CITTRU: tworzenie portfolio innowacji UJ i ich ochrona prawna
(patenty) oraz autorski program promocji nauki i popularyzacji wiedzy, realizowany pod hasłem Odkryj Przestrzenie Nowej Nauki (czasopismo NIMB, Szkoła Promocji Nauki). Informacje o aktualnych działaniach znaleźć można na stronie internetowej oraz na profilu instytucji na Facebooku.

23 września na Uniwersytecie Jagiellońskim będzie miała miejsce Noc Naukowców
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry