Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 17 kwietnia 2013

Liczba komentarzy: 0
5,3 mln dol. za list Cricka do syna

Na aukcji w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku sprzedano list Francisa Cricka – współodkrywcy struktury DNA. List został napisany w marcu 1953 roku do dwunastoletniego syna badacza – Michaela, który w tym czasie przebywał z dala od domu, w szkole z internatem. List został wysłany ponad 9 lat przed otrzymaniem przez badaczy Nagrody Nobla za odkrycie i miesiąc przed pierwszą publikacją Cricka i Watsona  wyników ich badań nad strukturą i replikacją DNA.

Czterostronicowy list rozpoczyna się w następujący sposób:

„Mój drogi Michaelu, Jim Watson i ja prawdopodobnie dokonaliśmy jednego z najważniejszych odkryć. Zbudowaliśmy model dla struktury deoksyrybonukleinowego-kwasu (przeczytaj to uważnie) zwanego w skrócie DNA”.

 

Następnie list zawiera szczegółowy opis odkrycia. W liscie znajduje się też odręczny szkic podwójnej helisy DNA oraz opis mechanizmu replikacji.

Anonimowy nabywca zapłacił za list 5,3 mln dol. To absolutny rekord. Kwota ta przebiła cenę 3,4 mln dol., którą zapłacono za list Abrahama Lincolna w kwietniu 2008 r.

Rodzina zmarłego w 2004 roku Cricka wystawia obecnie na aukcje pamiątki po badaczu. 50% dochodów z aukcji ma trafić do Instytutu Salka w La Jolla w Kalifornii, gdzie Crick pracował. 20% dochodów sfinansuje nowy Instytut Badań Medycznych im. Francisa Cricka, który ma być otwarty w Londynie w 2015 r.

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry