Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 18 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
9th Poznań Summer School of Bioinformatics — relacja

W piątek zakończyły się dziewiąte warsztaty Poznańskiej Letniej Szkoły Bioinformatyki, organizowane przez pracowników Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po pięciu dniach wytężonej pracy uczestnicy z całego świata rozjechali się do domów. Czy przyjadą do Poznania za rok?

„Na szczęście jest jeszcze tyle do zrobienia, że przez kolejne kilkadziesiąt lat nie stracimy pracy”. Tak podsumowała wykład zamykający warsztaty profesor Izabela Makałowska, współorganizatorka całego przedsięwzięcia. Rzeczywiście, podczas prelekcji pojawiało się więcej pytań niż odpowiedzi. Dyskusje przenosiły się z sali wykładowej na korytarze Wydziału Biologii UAM i do jadalni. Chęć porozmawiania z ludźmi o tych samych zainteresowaniach, jeśli nie wręcz pasjach, była tak silna, że nawet zorganizowany dla uczestników grill nie spowodował zmiany tematyki na lżejszą.

Świetnym pomysłem, chwalonym przy każdej okazji przez uczestników, okazały się być zajęcia praktyczne. Moim zdaniem było ich za mało. Jak na warsztaty zdecydowanie za dużo było wykładów, które niejednokrotnie jednym uchem wpadały, a drugim uciekały. Siedząc przy komputerze, mając do rozwiązania nawet prosty, ale konkretny problem, zapamiętuje się dużo więcej i z całą pewnością na dłużej. Oczywistym jest, że przez dwie czy trzy godziny, nikt nie opanuje obsługi zaawansowanego programu bioinformatycznego, jednak już sama świadomość jego istnienia motywuje do dalszej nauki. Pokazane na zajęciach narzędzia, czasem nieznane w szerszym gronie, dla wielu osób okazały się bardzo potrzebnym uzupełnieniem dotychczasowej pracy.

Wprawdzie z uwagi na niedobór zajęć praktycznych wyjechałam z Poznania z lekkim poczuciem niedosytu, ale sądzę, że był to celowy zabieg organizatorów. Warsztaty miały jedynie zaakcentować pewne problemy i zmotywować do ich samodzielnego rozwiązania. Gdyby to się nie powiodło, zawsze można wrócić na UAM w przyszłym roku. Być może do tego czasu choćby część problemów zostanie rozwiązana. Warto to sprawdzić samemu.

Więcej informacji o dotychczasowych odsłonach PSSB znajduje się tutaj.

Marta Danch

9th Poznań Summer School of Bioinformatics

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry