Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 12 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 0
A jednak nieaktywne…

Autor wpisu

Liczba komórek macierzystych w cebulkach włosowych obszarów zmienionych chorobowo jest taka sama, jak w  obszarach zdrowych.

Łysienie androgenowe to zagadnienie od wielu lat interesujące naukowców, którzy jednak bardzo mało wiedzą odnośnie jego mechanizmów molekularnych. Na łamach Journal of Clinical Investigation ukazał się artykuł George’a Cotsarelis, szefa Instytutu Dermatologii Szkoły Medycznej na Uniwersytecie w Pennsylvanii. Jego zespół od lat zajmuje się badaniami nad mechanizmami łysienia. Najnowsze odkrycia okazały się zaskakujące nawet dla samych badaczy.

Badając próbki komórek skóry głowy od mężczyzn zakwalifikowanych do przeszczepu włosów, odkryli, że liczba komórek macierzystych w cebulkach włosowych obszarów zmienionych chorobowo jest taka sama, jak w  obszarach zdrowych. Nie zgadzało się to z ich wstępnymi oczekiwaniami. Jednocześnie okazało się jednak, że liczba komórek progenitorowych obecnych w obszarach łysienia jest znacznie niższa niż w obszarze zdrowym.

Skłoniło to badaczy do wysnucia wniosku, że kluczową rolę w procesie łysienia odgrywa aktywacja komórek macierzystych, a nie ich liczba, jak wcześniej przypuszczano.  Okazuje się, że w przypadku łysienia androgenowego cebulki włosowe nie znikają, a kurczą się, tracąc swoje właściwości.

Kolejnym celem naukowców z Pennsylvanii będą kolejne typy łysienia, uwzględniając również łysienie u kobiet. Wiedza na ten temat pozwoli na opracowanie terapii ukierunkowanych na leczenie problemu od strony molekularnej, bez konieczności dokonywania przeszczepów.

Liczba komórek macierzystych w cebulkach włosowych
obszarów zmienionych chorobowo jest taka sama, jak w obszarach zdrowych..
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry