Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 30 listopada 2010

Liczba komentarzy: 0
Amerykanie najprawdopodobniej nie dostaną zgody na badania DNA Władysława Jagiełły

Czy dojdzie do podjęcia próby zbadania DNA Władysława Jagiełły przez amerykańskich badaczy? Nasze źródła w Zamku Królewskim na Wawelu oraz w Katedrze Wawelskiej twierdzą, że nie ma na to najmniejszych szans.

Międzynarodowy, interdyscyplinarny zespół badaczy pod kierunkiem prof. Manuela Rosy z Duke University (USA) który przez 20 lat badał życie Krzysztofa Kolumba pochwalił się dzisiaj kontrowersyjnymi wynikami swoich badań na serwisie dailymail.co.uk, co prawdopodobnie ma na celu wypromowanie książki Rosy, pt. „Kolumb: Nieopowiedziana historia” .

Według kontrowersyjnej teorii autora – Krzysztof Kolumb  był synem króla Władysława III Warneńczyka. Autorowi nie przeszkadza fakt, że  Kolumb urodził się siedem lat po śmierci swojego rzekomego ojca.

Według Manuela Rosy informacje o śmierci polskiego króla są nieścisłe. Rosa stawia tezę, że polski król nie zginął pod Warną (ponieważ nie znaleziono tam ani jego ciała ani zbroi),  że miał po bitwie  uciec na Maderę, ożenić się z portugalską szlachcianką i dożyć incognito starości w szczęściu i dostatku.

Do tej pory uważano, że Krzysztof Kolumb, który urodził się we włoskim mieście Genua w 1451 r., był synem Domenico Columbo – tkacza i sprzedawcy serów.

Dodatkowo, naukowiec  opiera swoja teorię na przypuszczeniu,  że jedynym sposobem na przekonanie członków hiszpańskiej rodziny królewskiej do sfinansowania  podróży przez Ocean Atlantycki, było królewskie pochodzenie Kolumba.

Sarkofag Króla Władysława Jagiełły z Katedry Wawelskiej
Znane nazwisko plus analiza STR są gwarancją wysoko indeksowanej publikacji, stad amerykańscy badacze chcieliby w ramach sprawdzenia tej teorii przebadać DNA członków rzekomej rodziny Kolumba.

Autor książki ostatecznego dowodu na potwierdzenie swojej mocno kontrowersyjnej teorii upatruje w badaniach DNA, stad oficjalnie zwrócił się już do administratorów Katedry Wawelskiej  z prośbą o udostępnienie materiału genetycznego Jagiellonów – w tym o możliwość zbadania szczątków ojca Warneńczyka, króla Władysława II Jagiełły (rzekomego dziadka Kolumba). DNA  Kolumba oraz jego bliskich naukowcy już posiadają.

Według zdobytych przez portal dolina biotechnologiczna.pl informacji od pracowników Zamku Królewskiego na Wawelu oraz  Katedry Wawelskiej, amerykańscy badacze nie mają najmniejszych szans na podjecie próby izolacji DNA ze szczątków króla Władysława Jagiełły.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry