Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 15 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
Bakteryjne czy wirusowe? Nowy test pozwoli szybko określić rodzaj zakażenia

Popularne zakażenia mają często podobne objawy, ale wymagają zupełnie innego leczenia, gdyż antybiotyki zabijające bakterie nie działają na wirusy. Zespół Roberta Marksa i Darii Prilutsky z izraelskiego Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev opracował nowy test, umożliwiający lekarzom szybkie postawienie właściwej diagnozy.

Autorzy pracy, która ukazała się pod koniec kwietnia w czasopiśmie Analytical Chemistry, podkreślają wagę prawidłowego rozpoznania przyczyny infekcji, odpowiednio szybkiej reakcji i wdrożenia stosownego leczenia. W przypadku nieleczonej bakteryjnej infekcji gardła, może ona ulec pogorszeniu. Z kolei niepotrzebne przyjmowanie antybiotyków przez pacjentów zakażonych wirusem przyczynia się do pogłębienia problemu lekoopornych szczepów bakterii. Obecnie stosowane metody rozróżniania obu typów infekcji są czasochłonne i czasem nierzetelne. Test zaprezentowany przez izraelskich naukowców ułatwi lekarzom szybkie i trafne rozpoznanie choroby.

Badacze wykorzystali fakt, że układ immunologiczny pacjentów z infekcjami bakteryjnymi reaguje inaczej niż u tych zarażonych wirusem. Test opiera się na stworzeniu poszczególnych wzorców odpowiedzi, jakie zostały zidentyfikowane w krwi pacjentów. Jest właściwie nowym zastosowaniem techniki rutynowo wykorzystywanej w laboratoriach immunologicznych do oznaczania aktywności granulocytów lub fagocytów.

Granulocyty i fagocyty odgrywają główne role w odpowiedzi obronnej gospodarza w czasie trwania infekcji. Przechodzą wówczas zmiany funkcjonalne, które różnią się w zależności od jej rodzaju. Ich aktywność może być określona przez ilościową analizę powstających reaktywnych form tlenu, które utleniają chemiluminescencyjny związek — luminol.

„Metoda jest szybka, łatwa i może być dostępna komercyjnie, stąd przedstawia dużą wartość predykcyjną i nadaje się do wprowadzenia w wielu placówkach medycznych jako wskazówka przy podejmowaniu klinicznych decyzji” — prognozują autorzy publikacji.

Martyna Franczuk

Źródła:

Science Daily.

Analytical Chemistry.

Opracowano test, który pozwala łatwo rozróżnić zakażenie wirusowe od bakteryjnego
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry