Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 04 października 2011

Liczba komentarzy: 0
Bakteryjny SPAM

Nauczyliśmy już szereg mikroorganizmów jak, kiedy i w jakich ilościach produkować interesujące nas białka, nakłoniliśmy je do ujawnienia mechanizmów życia oraz zaangażowaliśmy w wiele procesów technologicznych. Co jeszcze mogą dla nas zrobić uczynne bakterie? Otóż okazuje się, że bardzo chętnie pomogą w przekazywaniu zaszyfrowanej korespondencji.

„To jest biokodowana wiadomość z laboratorium walt’a na uniwersytecie tufts 2011” – taką wiadomość ujawniła agarowa płytka pokryta przez 144 barwne kolonie bakteryjne. Doświadczenie opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences, wprowadza w nowe zagadnienie zwane Infobiologią. W myśl tej metody, siedem szczepów Escherichia coli wyrażających siedem markerowych białek fluorescencyjnych wykorzystano do skomponowania zaszyfrowanej macierzy złożonej z ciągów różnokolorowych kropek. Na podstawie opracowanego kodu binarnego, każda para kropek o określonych barwach odpowiadała poszczególnym literom alfabetu — i tak oto pierwsze dwie kropki barwy żółtej odpowiadają literze „t” w wyrazie „this”.

W doświadczeniach typu SPAM (ang. Steganography by Printed Arrays of Microbes) żywe systemy dają możliwość zsynchronizowanego przekazu wiadomości w formie danego fenotypu ujawnianego w określonym czasie po zastosowaniu czynnika wywołującego. W tym przypadku do indukcji ekspresji genów białek fluorescencyjnych potrzeba odpowiedniego czynnika chemicznego zawartego w pożywce. Kolonie bakteryjne powstające w odpowiedniej kolejności na płytce agarowej przenosi się na arkusz nitrocelulozy, który można przesłać dowolnemu adresatowi. Po ponownym odciśnięciu wzoru macierzy bakteryjnej na agarze i określonym czasie hodowli, można odczytać wiadomość posługując się odpowiednią długością fali światła.

Możliwość bio- i fotoszyfrowania informacji, będąca eksperymentem typu proof-of-principle, stanowi pole do popisu dla naukowych pragmatyków. Być może w przyszłości będziemy mieli do czynienia z biologicznymi kodami kreskowymi lub wyrafinowanym sposobem ochrony przed fałszerstwem walut.

Monika Kossakowska

Źródło: Scientific American.

Bakteryjny szyfr służy przekazywaniu zakodowanych informacji

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry