Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 04 września 2011

Liczba komentarzy: 1
Bezpieczny test na ojcostwo już w dwunastym tygodniu ciąży?

DNA Diagnostics Center (DDC) w Fairfield, w stanie Ohio posiada w swojej ofercie nowy, nieinwazyjny test na ustalenie ojcostwa. Co spowodowało, że został on uznany za innowacyjny? Termin wykonania badania. Test można przeprowadzić już w dwunastu tygodniu ciąży. Jak zapewniają twórcy odbywa się on całkowicie bezpiecznie; ryzyko zagrożenia życia dziecka nie istnieje.

Proponowane badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga pobierania próbek komórek dziecka, które niesie ze sobą, wprawdzie niewielkie, ale niewątpliwe, ryzyko poronienia. Wystarczy próbka krwi kobiety będącej przynajmniej w dwunastym tygodniu ciąży.

Nowa technologia opracowana przez firmę Network Security Gene z Redwood City w Kalifornii opiera się na wykorzystaniu zjawiska polimorfizmu pojedynczego nukleotydu (SNP), czyli zmienności sekwencji DNA, polegającej na zmianie pojedynczych nukleotydów pomiędzy różnymi osobami. Ponadto nowe testy wykorzystują mikromacierze DNA.

Podstawowym problemem przeprowadzenia testu na ustalenie ojcostwa na podstawie badania krwi ciężarnej jest konieczność odróżnienia DNA dziecka od DNA kobiety. Test DDC pozwala na ustalenie profilu SNP matki z oddzielonych z osocza komórek krwi, których zdecydowana większość pochodzi z organizmu kobiety. Następnie specjalne algorytmy „odejmują” informację o matczynym profilu, od profilu DNA uzyskanego z badania osocza krwi matki którego część (około 10%) pochodzi z komórek płodu. Na ich podstawie tworzony jest profil SNP płodu, który można porównać z profilami potencjalnych ojców.

Michael Baird, szef wydziału badawczego DDC twierdzi, że nowy test jest wyjątkowo niezawodny przy badaniach krwi kobiet w co najmniej dwunastym tygodniu ciąży. Nie generuje on fałszywie dodatnich, ani fałszywie ujemnych wyników. Ponadto jedynie w mniej niż 1% przypadków niemożliwe było uzyskanie definitywnej odpowiedzi.

Wykonanie testu kosztuje 1625$ (http://www.dnacenter.com/paternity/prenatal-testing.html).

Katarzyna Kamel

Źródło:

New Scientist.

DNA Diagnostics Center posiada w swojej ofercie nowy, nieinwazyjny test na ustalenie ojcostwa, który można wykonać już w dwunastym tygodniu ciąży

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  a w Polsce jest jakikolwiek ośrodek, który wykonuje takie badania?

  5 lat temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry