Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 15 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 3
Chcesz być atrakcyjna? – nie roń łez!

Autor wpisu

Na łamach magazynu Science ukazał się artykuł autorstwa naukowców z Wydziału Neurobiologii Weizmann Institute of Science w Izraelu, którzy postanowili wziąć pod lupę płacz emocjonalny, tak częsty u ludzi, a zwłaszcza u kobiet. Jego rola u człowieka dotąd nie była znana. Wiadomo było, że łzy u myszy biorą udział w chemosygnalizacji między osobnikami. Badacze postanowili sprawdzić czy u ludzi nie spełniają one podobnej roli….

Grupę mężczyzn poddano badaniu, podczas którego podawano im do powąchania, jak wiadomo bezwonne łzy kobiet, które płakały z powodu negatywnych emocji.

Okazało się, że gdy biorącym udział w badaniu panom pokazano następnie zdjęcia kobiecych twarzy –  atrakcyjność seksualna tych pań wydała się badnym dalece niższa, niż przed powąchaniem próbek. Naukowcy nie poprzestali jednak na tej obserwacji.

Okazało się, że „zapach”  kobiecych łez wywołał znaczące obniżenie popędu seksualnego oraz zachowań popędowych u mężczyzn.

Jakby tego było mało, badanie krwi biorących udział w eksperymencie mężczyzn ukazało znacząco obniżony poziom testosteronu.

Chcesz być atrakcyjna - nie roń łez...
Zachęceni tymi odkryciami badacze poddali mężczyzn badaniu przy pomocy FMR (funkcjonalnego rezonansu magnetycznego).

Czynność mózgu w rejonach odpowiedzialnych za zachowania seksualne i odczuwanie popędu seksualnego znacząco się obniżyła .

Drogie Panie! Wszystko wskazuje na to, że nasze łzy nie działają na mężczyzn tak, jak byśmy tego chciały. Nie są zatem najlepszą kartą przetargową w konfliktach międzypłciowych i dosłownie mogą ochłodzić wzajemne relacje.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 3

 1. 1

  A można prosić o link?

 2. 2

  Ciekawe, ale dziwne, że taka praca trafia do Science. Nie wydaje się zbyt przełomowa. Naukowcy są parę wieków za pisarzami w dziedzinie badań behawioralnych

  7 lat temu profil
 3. 3

  To ‚wąchanie’ takie mało przekonujące jest ;P

 4. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry