Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 29 sierpnia 2011

Liczba komentarzy: 2
Ciemna strona pożądania, czyli o najsłynniejszych fałszerstwach naukowych ostatnich lat

W nawiązaniu do niedawno opublikowanego artykułu pt. „Nieuczciwy naukowiec, czyli o oszustwach w nauce”, przedstawiamy listę najbardziej znanych fałszerstw naukowych ostatnich lat. Naukowcy, choć powinni mieć silne morale i zdawać sobie sprawę z konsekwencji swoich działań, nie zawsze są kryształowi. Podobnie jak inni ludzie chcą odnieść sukces i zdobyć popularność. W nauce jednak stawka jest niezwykle wysoka. Badacz, którego raz oskarżono o nierzetelność, już nigdy nie odzyska pełnego zaufania w środowisku naukowym. Co więcej, fałszując dane, właściwie oddala się od swojego celu, jakim często jest uzyskanie światowej sławy i zdobycie Nagrody Nobla.

Jon Sudbø

Jon Sudbø był lekarzem i naukowcem zatrudnionym w Norwegian Radium Hospital w Oslo. W styczniu 2006 roku przyznał się do popełnienia oszustwa naukowego. W pracy opublikowanej w Lancet, jednym z najlepszych medycznych czasopism naukowych, Sudbø sfałszował dane dotyczące odpowiedzi na leczenie lekiem przeciwbólowym 900 pacjentów chorych na raka jamy ustnej.

Specjalna komisja powołana do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie, uznała go winnym. Wykazano, że również inne publikacje Jona Sudbø (któych łącznie ponad 30) oparte było na sfabrykowanych danych. Mężczyźnie odebrano tytuł doktora medycyny.

Jan Hendrik Schön

Jan Hendrik Schön był wschodzącą gwiazdą Lucent Technologies w Bell Laboratories w Murray Hill. Zajmował się właściwościami nowych, organicznych nanomateriałów mogących mieć zastosowanie w elektronice, które pewnego dnia mogłyby zastąpić te oparte na krzemie.

W swoim dorobku miał publikacje w Nature i Science. Niestety okazało się, że kilkanaście z jego prac opartych było na sfałszowanych wynikach. Wykryte oszustwo wstrząsnęło światem fizyki. Współautorów prac Schöna oskarżano o niedokładne zapoznanie się z publikowanym materiałem i nadmierne zaufanie okazane koledze. American Physical Society podjęła decyzję o wprowadzeniu nowych zasad o współautorstwie prac, szczególnie o współodpowiedzialności za publikowane badania. Obecnie miejsce pobytu Jana Hendrika Schöna jest nieznane.

Woo Suk Hwang

Bohaterem jednej z najbardziej znanych afer naukowych ostatnich lat był Woo Suk Hwang. Wszystko zaczęło się od pogwałcenia zasad bioetyki, kiedy to Hwang kupił od swoich pracownic komórki jajowe mające służyć celom badawczym. Po tym wydarzeniu świat naukowy zaczął się bliżej przyglądać jego poczynaniom. Południowokoreański naukowiec opublikował, jak się wydawało, przełomowe prace dotyczących komórek macierzystych i klonowania. Obie publikacje, które ukazały się w Science (w latach 2004-2005), w 2006 roku uznano za sfabrykowane. Woo Suk Hwang nie przyznawał się do winy, twierdząc, że to prawdopodobnie któryś z jego współpracowników podmienił próbki. Oprócz oszustwa naukowego, Hwangowi postawiono również zarzuty malwersacji milionów dolarów przeznaczonych na badania. Ostatecznie został zwolniony z Uniwersytetu w Seulu.

Bengü Sezen

Wyniki eksperymentów tej doktorantki na Wydziale Chemicznym Columbia University w Nowym Jorku wielokrotnie poddawano w wątpliwość już w trakcie uzyskiwania przez nią doktoratu, gdyż żaden z jej współpracowników nie potrafił powtórzyć jej badań. Jednak dopiero w 2005 roku, po obronie pracy doktorskiej z chemii, kiedy rozpoczęła kolejne studia doktoranckie (w dziedzinie biologii molekularnej w Heidelbergu), rozpoczęto oficjalne śledztwo w tej sprawie. Jego wyniki wskazują, że wszystkie dane w pracy doktorskiej Bengü Sezen zostały sfabrykowane. W wyniku śledztwa, wycofano także dwie publikacje naukowe z jednego z najlepszych czasopism chemicznych na świecie — Journal of the American Chemical Society. Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa Bengü Sezen.

Konsekwencje czynów popełnionych przez naukowców-oszustów dosięgają nie tylko ich samych, ale także uczelnie, które, z uwagi na nieodpowiedzialne czyny swoich pracowników, tracą społeczne zaufanie i prestiż. Najważniejsze jednak jest to, że w wyniku oszustwa zostaje zatrzymany postęp naukowy. Inni badacze, kierując się sfałszowanymi danymi opublikowanymi przez ich kolegów, marnują czas, podążając ścieżkami, które nigdy nie doprowadzą ich do zamierzonego celu.

ALG

Bohaterem jednej z najbardziej znanych afer naukowych ostatnich lat był Woo Suk Hwang
Źródło: S.-J. Chung/Getty/News.com

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  „Jeli nie możesz być porządny – bądź ostrożny”:)

  6 lat temu profil
 2. 2

  A ja tam wierzę „w nieprzyłożoną rękę,/wierzę w złamaną karierę,/wierzę w zaprzepaszczoną pracę wielu lat. „

  6 lat temu profil
 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry