Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 26 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 1
Czy leki OTC na stałe zagoszczą na Allegro?

Autor wpisu

Allegro, jeden z najpopularniejszych serwisów aukcyjnych w Polsce,  uruchomił specjalną zakładkę  ‚Leki bez recepty’ w kategorii ‚Zdrowie i Uroda’. Nowa opcja, która pojawiła się z dniem 10 stycznia 2011 r., ma być kolejnym kanałem dystrybucji leków, ułatwiającym dotarcie do pacjenta.

Wg twórców pomysłu, Allegro starannie przygotowało się do otwarcia nowej możliwości sprzedaży leków OTC(eng.over-the-counter).

‘Dołożyliśmy wszelkich starań, by usługa była kompletna i odpowiadała na potrzeby branży farmaceutycznej z jednej strony, a naszych użytkowników z drugiej. (…) musieliśmy przeprowadzić ekspertyzy prawne, prace programistyczne oraz analityczne. Szczególnie zależało nam na bezpieczeństwie oferty, dlatego nowa propozycja jest skierowana wyłącznie do aptek ogólnodostępnych’– podkreśla Magdalena Krukowska z Grupy Allegro.

Bezpieczeństwo miało zostać zachowane dzięki monitorowaniu grupy sprzedających przez Allegro. Farmaceuci zainteresowani sprzedażą leków OTC powinni przesłać do serwisu zeskanowane pozwolenia na prowadzenie apteki. Na tej podstawie tzw. firmowe konta otrzymają status aptek.

Pomysł sprzedaży leków przez serwis spotkał się z krytyką GIF, który podkreśla, że przepisy nie dopuszczają możliwości złożenia zamówienia poprzez stronę internetową pośrednika.

Leki OTC są dostępne na Allegro
Warunki prowadzenia sprzedaży wysyłkowej leków określa rozporządzenie MZ z dnia 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza (Dz. U. Nr 60, poz. 374), zgodnie z którym formularz zamówienia musi być umieszczony na stronie internetowej apteki albo punktu aptecznego, a nie na stronie internetowej pośrednika (w tym przypadku Allegro).

W chwili obecnej na stronie Allegro wciąż widnieją aukcje leków OTC.

Czy GIF podejmie jakiekolwiek kroki w kierunku umożliwienia zgodnej z prawem sprzedaży leków OTC na Allegro czy też doprowadzi do zlikwidowania możliwości ich nabywania za pomocą serwisu?

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Allegro wciąż polemizuje z GIF.
  Serwis twierdzi, że niesłusznie przypisano mu miano pośrednika. Zdaniem Allegro udostępnia ono jedynie aptekom narzędzie do zawierania transakcji, w których nie jest stroną. Serwis uzasadnia swoje racje przepisami prawa, dotyczącymi świadczenia usług elektronicznych oraz regulaminem portalu.

 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry