Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 13 lutego 2011

Liczba komentarzy: 0
Dłuższy sen chroni przed rakiem!

Mało sypiasz? – rośnie twoje ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. W najnowszym numerze Cancer (15.02.2011) grupa dr Li Li z  Case Western Reserve University School of Medicine, USA ma zaprezentować niezwykle ciekawy artykuł, gdzie autorzy wiążą zwiększenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego z niedoborami snu. W,edług badaczy osoby, które przez lata regularnie sypiają zbyt krótko, częściej chorują na raka jelita grubego.

Badaniu poddano ponad 1200 osób.

Wyniki są zaskakujące: osoby, które sypiają 6 godzin lub krócej maja o 50% większe prawdopodobieństwo pojawienia się gruczolaków jelita grubego w przyszłości, niż osoby, które śpią 7 godzin i więcej w ciągu nocy.

Niedobory snu zwiększają ryzyko raka!
Oczywiście gruczolak (adenoma), to jeszcze nie gruczolakorak (adenocarcinoma) – jednak nie leczone gruczolaki jelita grubego przekształcają się w raki. Jest to pierwsze badanie, które wiąże niedobory snu z zachorowaniem na raka jelita grubego.

Według badaczy ryzyko związane z wystąpieniem gruczolaków jelita związanych z brakiem snu jest nieco większe u kobiet niż u mężczyzn.

Co ciekawe, badacze wyjaśniają to zjawisko niedoborami wydzielanej w czasie snu melatoniny, która wspomaga funkcje naprawy DNA.

Autorzy pracy podkreślają, że wydłużenie czasu snu jest bardzo skutecznym działaniem profilaktycznym, chroniącym nie tylko przed otyłością, chorobami serca ale też przed rakiem!

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry