Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 08 maja 2013

Liczba komentarzy: 0
Izolacja DNA w dwie minuty

Opracowano urządzenie, które może okazać się przyszłością rutynowej diagnostyki w szpitalach i jednostkach diagnostycznych. Od pobrania wymazu z jamy ustnej do uzyskania wysokiej jakości DNA nadającego się do diagnostyki, w tym sekwencjonowania genomowego – mija zaledwie kilka minut!

Inżynierowie z University of Washington oraz firma NanoFacture (http://nano-facture.com/) stworzyli urządzenie, które z bardzo dużą efektywnością, w kilka minut izoluje z płynów ustrojowych DNA o bardzo wysokiej jakości.

Autorzy nowatorskiego rozwiązania porównują dotychczasowe procedury  izolacji DNA do zbierania włosów ludzkich za pomocą dźwigu budowlanego, tłumacząc przewagę ich metody nad poprzednimi technologiami i konieczność zastosowania nanotechnologii.

Do tej pory, mimo postępów w sekwencjonowaniu, izolacja kwasów nukleinowych była wąskim gardłem w przypadku badań naukowych i procedur diagnostycznych.

NanoFacture, firma będąca uniwersyteckim przedsiębiorstwem typu spin out, podpisała kontrakt z koreańskim potentatem KNR, który będzie produkował urządzenie i zestawy do izolacji, które wykorzystuje maszyna.

Nowatorska metoda opiera się na dodaniu mikroskopijnych sond bezpośrednio do płynu ustrojowego stanowiącego materiał diagnostyczny. Sondy te wytwarzają pole elektryczne, przyciągające praktycznie natychmiast do siebie cząsteczki DNA. Pozostałe cząsteczki są odpłukiwane. Ze względu na unikalną strukturę sond przyczepione do nich zostają wyłącznie cząsteczki odpowiadające rozmiarem cząsteczkom DNA. Izolacja i oczyszczenie tak uzyskanego DNA zajmuje zaledwie 2 minuty! Sondy te zwane mikro- i nanotipsami wytwarzane mogą być na skalę przemysłową.

Obecny prototyp urzadzenia może izolować na raz tylko kilka próbek. Jednak produkowane masowo urzadzenia bedą miały możliwość jednoczesnej izolacji nawet 96 próbek.
Eksperci są przekonani, że nowe urządzenie może zrewolucjonizować wart ponad 3 miliardy USD rynek izolacji DNA na całym świecie.

Prototyp firmy NanoFacture
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry