Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 19 listopada 2011

Liczba komentarzy: 1
Embriony hybrydowe

W 2003 roku w Cell Research opublikowano wyniki badań naukowców z Chin, którzy przeprowadzili fuzję króliczych oocytów pozbawionych jąder komórkowych z ludzkimi fibroblastami co doprowadziło do powstania zarodków. Dowiedli oni, że komórki pochodzące z podziału tych zarodków posiadają kariotyp, fenotyp i właściwości ludzkich komórek macierzystych oraz tak jak one są zdolne do wielolinowego różnicowania komórkowego.

Brytyjscy naukowcy opierając się na wiedzy zdobytej przez chińską grupę badawczą w 2008 roku również rozpoczęli pracę nad zwierzęco-ludzkimi zarodkami. Przez ostatnie trzy lata naukowcy z King’s College London, Newcastle University i Warwick University wyhodowali aż 155 takich embrionów. Do doświadczeń używali enukleowanych komórek jajowych krowy, które były poddawane fuzji z jądrami komórkowymi pochodzącymi z ludzkich tkanek na przykład skóry. Następnie komórki jajowe były pobudzane do podziałów aż do momentu osiągnięcia form blastocyst. Po 6 dniach z blastocyst pobierano komórki macierzyste do dalszych badań. Naukowcy utrzymują, że embriony nie były wszczepiane ani zwierzętom ani ludziom i po 14 dniach były niszczone.

Jako główny cel swoich badań podają chęć poznania mechanizmów reprogramowania komórkowego. Twierdzą, że jak poznają dokładnie ten proces będą w stanie opracować metodę produkcji komórek macierzystych bez użycia oocytów, których stosowanie wiąże się z restrykcyjnym przestrzeganiem przepisów prawa jak i etyki. Komórki macierzyste mają posłużyć do zwalczania chorób dotychczas nieuleczalnych. Naukowcy są zdania, że w przyszłości możliwe będzie pobranie od pacjenta komórek somatycznych w celu przeprogramowania ich w komórki macierzyste a następnie wprowadzenie tych komórek w uszkodzone tkanki bez obawy reakcji immunologicznej.

Badania nad zwierzęco-ludzkimi zarodkami rozpoczęły się w Wielkiej Brytanii kiedy w życie weszła ustawa Human Fertilisation and Embryology Act 2008. Ustawa ta zezwala na tworzenie: hybryd poprzez zapłodnienie ludzkiej komórki jajowej zwierzęcym plemnikiem i na odwrót; cybryd gdzie jądro komórkowe pochodzi z jednego gatunku a organelle komórkowe z innego gatunku; chimer poprzez połączenie ludzkich komórek somatycznych z zwierzęcymi komórkami jajowymi.

Mimo, że badania brytyjskich naukowców były zgodne z obowiązującym w tym kraju prawem, temat tych doświadczeń nie był znany szerszej opinii publicznej a nawet, jak podają niektóre źródła, to co się działo w laboratoriach tych trzech uczelni wyższych było tajne. Sprawa wyszła na jaw w lipcu bieżącego roku, gdy skończyły się pieniądze na kontynuowanie projektu.

W Wielkiej Brytanii i na świecie rozpoczęła się debata nad sensownością tworzenia zwierzęco-ludzkich embrionów. Temat ten podjęto również w angielskim parlamencie gdzie Lord Alton wyraził stanowczy sprzeciw takim naukowym praktykom. Zauważył, że do tej pory z pełnym sukcesem leczono komórkami macierzystymi pozyskiwanymi z innych źródeł niż z zarodków. Stwierdził, że sytuacja ta pod względem etycznym jest nie do przyjęcia i dyskredytuję Wielką Brytanię jako kraj. Zdanie w tej sprawie zabrała także Josephine Quintavalle działaczka grupy pro-life Core, która uważa, że naukowcami podczas pracy kieruje tylko i wyłącznie chęć eksperymentowania. Nie rozumie dlaczego badania były utrzymywane w takiej tajemnicy i dlaczego, skoro naukowcy są dumni ze swoich osiągnięć, nie nagłośnią tej sprawy. Brytyjscy badacze postawieni przed parlamentem nabrali wody w usta; nie potrafili uzasadnić w jakim celu wykonywali te doświadczenia, a jedynie z uporem powtarzali, że jeżeli politycy zgodzą się na kontynuowanie badań, to oni znajdą lekarstwo na każdą chorobę.

Środowisko naukowe podzielone jest na tych, którzy są zdania, że dalsze tego typu doświadczenia będą miały katastrofalne skutki w przyszłości i na tych którzy uważają, że dopóki międzygatunkowe badania będą efektywnie kontrolowane, staną się one źródłem cennych informacji. W Wielkiej Brytanii społeczeństwo dowiedziało o doświadczeniach na zwierzęco-ludzkich zarodkach się przez przypadek. Pozostaje nam tylko postawić pytanie w ilu jeszcze krajach naukowcy prowadzą tego typu badania i kto je nadzoruje?

Źródła:
http://www.hfea.gov.uk
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2017818/Embryos-involving-genes-animals-mixed-humans-produced-secretively-past-years.html
http://www.nature.com/cr/journal/v13/n4/full/7290170a.html
http://www.legislation.gov.uk/ukpga/2008/22/section/4

Wielka Brytania - protesty przeciwników tworzenia embrionów hybrydowych.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Ciekawy jestem jak dlugo jeszcze hmm… etyka bedzie decydowac o postepach w nauce. coraz bardziej to wszystko przypomina sredniowiecze. Niedlugo palenie na stosach znowu stanie sie etyczne.

  6 lat temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry