Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 02 lutego 2011

Liczba komentarzy: 2
Flora jelitowa wspomaga rozwój mózgu

Autor wpisu

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, jaki wpływ ma Escherichia coli w Twoim jelicie na sposób zachowania, to może niedługo poznasz odpowiedź na to pytanie. Myślę jednak, że mało kto wpadłby na pomysł, aby zadać sobie taką zagadkę. Wpadli jednak na niego uczeni z Karolinska Institutet w Szwecji oraz z Genome Institute w Singapurze. Postanowili zbadać oni wpływ flory jelitowej na rozwój mózgu u myszy.

Okazało się, że gryzonie pozbawione flory jelitowej, w dorosłym wieku znacznie silniej przejawiały tendencję do zachowań ryzykownych oraz zdecydowanie wyższą aktywność, niż osobniki posiadające florę normalnie rozwiniętą. Eksperymenty ujawniły również, że zaszczepienie bakterii we wczesnym okresie życia u osobników wcześniej ich pozbawionych, pozwala na wykształcenie normalnych zachowań w wieku dorosłym. Jednak odbudowanie flory u dorosłego osobnika nie pozwala już na powrót do normalnego zachowania.

Wszystko wskazuje na to, że bakterie E.coli w jelicie regulują produkcję serotoniny i dopaminy oraz komunikację synaptyczną w mózgu. Wpływają przez to na ścieżki sygnałowe odpowiedzialne za uczenie się, pamięć i kontrolę motoryczną organizmu. Mają na nie szczególnie silny wpływ we wczesnym okresie rozwoju.

Bakterie jelitowe wpływają na rozwój mózgu u myszy.

Póki co naukowcy są ostrożni w stwierdzeniu, że taką zależność obserwujemy u wyższych ssaków, w tym u człowieka. Mogłoby to jednak oznaczać, że zasiedlenie jelita przez bakterie we wczesnym okresie niemowlęcym, ma bezpośredni wpływ na późniejszy rozwój układu nerwowego. Badania są w toku, a my czekamy na rezultaty.

Więcej czytaj: http://www.pnas.org/content/early/2011/01/26/1010529108

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  Niestety link nie działa. Czy chodziło może o http://www.pnas.org/content/early/2011/01/26/1010529108.full.pdf+html ?

 2. 2

  Wygląda na to, że to ten sam link, a u mnie działają oba 🙂

  7 lat temu profil
 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry