Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 01 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
Genetyka i biologia eksperymentalna na Uniwersytecie Wrocławskim — coś smacznego dla głodnego wiedzy

Moją przygodę ze studiami na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęłam na kierunku biologia ogólna, a to dlatego, że właściwie sama nie wiedziałam, co ze swoim życiem począć. Wiedziałam, że studia muszą być związane z biologią, jedyną dyscypliną naukową, którą kocham całym sercem. Biotechnologii bałam się jak ognia, gdyż wydawało mi się, że idąc na ten kierunek zamknęłabym się w hermetycznym laboratorium, bez kontaktu z przyrodą, którą tak bardzo przecież uwielbiam. Klamka zatem zapadła i wybrałam biologię ogólną.

Uniwersytet Wrocławski — gmach główny

Pierwsze lata studiów pozwoliły mi dogłębnie poznać podstawy chemii, biofizyki, matematyki, technik informacyjnych, systematyki botanicznej i zoologicznej, anatomii człowieka, fizjologii roślin i zwierząt, struktury i funkcji komórek, histologii, immunologii, biochemii, biologii molekularnej, mikrobiologii oraz genetyki ogólnej. Przeszłam w ten sposób przez wszystkie poziomy wiedzy związane z biologią. Początek studiów pozwolił mi także zorientować się, w której z tych dziedzin odnajduję się najlepiej. Następnie nadszedł czas wyborów przedmiotów związanych ze specjalizacją, co pozwoliło mi na pogłębienie wiadomości z dziedzin powiązanych z biotechnologią. Zdobyłam umiejętności praktyczne w pracy laboratoryjnej, a dzięki programom z pogranicza bioinformatyki nauczyłam się między innymi konstruować drzewa filogenetyczne i odtwarzać ewolucyjna przeszłość gatunków na podstawie sekwencji nukleotydowej. Moja specjalizacja związana jest w dużej mierze z genetyką, więc najwięcej zajęć laboratoryjnych związanych było z tą tematyką.

Budynek Zakładu Cytogenetyki i Specjacji Roślin

Czym były do tej pory te lata studiów? Na pewno ukazały spektrum bogactwa biologii. Nie były tylko nudną nauką (bądź, co bądź ważnych, ale jednak — nie oszukujmy się — nie zawsze fascynujących zagadnień) czy też żmudną pracą w laboratorium, były też wyjazdami w teren w celu obserwacji ptaków, łapania i oznaczania płazów, charakteryzowania bezkręgowców czy diagnostyki parazytologicznej. Wszystko to pozwoliło mi na zorientowanie się w bogactwie świata przyrody, myślę, że taka wiedza jest niezbędna do wykonywania w przyszłości zawodu. Nie wyobrażam sobie genetyków, którzy modelowe gatunki zwierząt i roślin znają tylko z podręczników i nie potrafią wyruszyć w teren w celu pobrania niezbędnych próbek. Ponadto możliwość odbycia praktyk w Państwowej Akademii Nauk utwierdziła mnie w przekonaniu, że wiedza zdobyta na studiach biologicznych niewiele różni się od tej biotechnologicznej sensu stricto.

Magnolie i tulipany kwitnące w Ogrodzie botanicznym przy Uniwersytecie Wrocławskim

Komu polecam te studia? Wszystkim niezdecydowanym osobom, które nie są do końca przekonane czy biotechnologia to kierunek dla nich. Każdej osobie, która chce pogłębić swoją wiedzę w dziedzinach biologicznych i nauczyć się metod badawczych. Nie muszę chyba dodawać, że po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na biologii ogólnej można kontynuować studia magisterskie na biotechnologii (oczywiście wiąże się to z rozmową rekrutacyjną, w czasie której sprawdzana jest wiedza merytoryczna z dziedzin biotechnologicznych). Kontynuować naukę można również nadal na biologii eksperymentalnej.

Tajemniczy mieszkaniec Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego

Co po studiach? Absolwenci biotechnologii mogą aplikować na stanowiska w firmach analitycznych, laboratoriach mikrobiologicznych, instytutach badawczych, sanepidzie, laboratorium kryminalistyki. Jeśli ktoś woli środowisko interpersonalne polecam stanowisko przedstawiciela handlowego. Brzmi kolorowo, ale niestety wiadomo, że polskie realia nie są tak barwne. Ja widzę jednak pozytywne zamiany i wierzę, że wyjazd za granicę to ewentualnie chwilowe nabieranie doświadczeń, swoją przyszłość natomiast zdecydowanie chcę związać z naszym krajem. Jest jeszcze jeden mankament: często w ofertach pracy wymagany jest tytuł inżyniera, zatem studenci politechniki są nieco bardziej preferowani na rynku pracy — warto się nad tym zastanowić podejmując ostateczna decyzję dotyczącą studiów. Po biologii eksperymentalnej oprócz wymienionych dla biotechnologii stanowisk można szukać pracy w jednostkach zajmujących się ochroną przyrody, ośrodkach hodowli zwierząt i roślin czy też, po ukończeniu kursu pedagogicznego, pracować w szkolnictwie. Zatem jest to kierunek dla wszystkich głodnych wiedzy i wrażeń związanych z biologią eksperymentalną — palce lizać!

Alexandra

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry