Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 09 marca 2011

Liczba komentarzy: 0
Geny komplikują zagadkę naszego pochodzenia

Autor wpisu

Wszystkim teoriom antropologicznym grozi upadek po tym jak porównano genom człowieka współczesnego z posiadanymi genomami neandertalczyków i człowieka z Ałtaju. Okazało się, że zarówno jeden jak i drugi genom znajduje swoje odbicie w naszym. To całkowicie burzy dotychczasowe poglądy na pochodzenie człowieka.

Dwie powszechnie przyjmowane dotąd w antropologii koncepcje: „pożegnania z Afryką” i „ewolucji multiregionalnej” zakładają jednolitość genetyczną współczesnej populacji, wynikającą z jej wspólnego pochodzenia. Wedle pierwszego poglądu wszyscy ludzie mieliby wywodzić się  z jednej populacji, która przed laty opuściła Afrykę. Zwolennicy konkurencyjnej teorii opowiadają się z kolei za stopniową ewolucją Homo erectus w Homo sapiens, przy stałym przepływie genów między nimi.

Geny komplikują zagadkę pochodzenia człowieka..
 Jednak żadna z tych koncepcji nie dopuszczała krzyżowania się więcej niż jednej rasy hominidów. Osiągnięcia współczesnej nauki coraz wyraźniej przemawiają jednak za tym, że możemy być mieszanką wielu ras. Odkryte niedawno powiązania genetyczne wskazują na to, że na rożnych kontynentach, w różnych okresach dochodziło do krzyżowania się hominidów zamieszkujących dane tereny z tymi, którzy na owe tereny migrowali.

Wprawdzie posiadamy w tej chwili bardzo nieliczne pełne dane genetyczne, zarówno z materiałów kopalnych jak i od ludzi współczesnych, jednak należy się spodziewać, że rozpoczęty w 2008 roku projekt „1000 Genomes” dostarczy nam wielu kompletnych danych, pochodzących z rozmaitych grup etnicznych. Może się okazać, że kiedy porównamy otrzymane w ten sposób genomy z tymi ze znalezisk archeologicznych, a do tego zsekwencjonujemy cały genom neandertalczyka z Niemiec i Chorwacji, to wnioski nas zadziwią. Wyniki dotychczasowych badań pokazują, że neandertalczyk przejawiał wiele cech, które dziś postrzegamy jako nordyckie (jasna karnacja, barwa oczu, włosów). Każda nowo odkryta jaskinia, w której odnajdziemy szczątki hominidów, może zatem odkryć przed nami „nowych” przodków.

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry