Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 09 lutego 2011

Liczba komentarzy: 6
GMO – odpowiedź TVN Uwaga

Poniżej publikujemy odpowiedź TVN Uwaga na zarzuty stowarzyszenia Naukowi.pl. Oceńcie sami 😉

STANOWISKO REDAKCJI „UWAGI!” TVN W SPRAWIE LISTU OTWARTEGO

POLSKIEGO STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY NAUKOWYCH

Ze zdziwieniem przyjęliśmy list otwarty, sygnowany przez Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych, dotyczący filmu „Obcy gen”. Atak zawarty w tym liście uważamy za bezprecedensowy, a podnoszone argumenty za całkowicie bezzasadne.

Szkoda, że Stowarzyszenie nie umie szanować przeciwnika, jakiego w nas widzi – woli go niszczyć. Wątpliwości budzi również fakt, że Stowarzyszenie jest wspierane finansowo przez duże koncerny, m.in.: Roche, Merck, powiązane z branżą biotechnologiczną i stosujące inżynierię genetyczną. Nasz film niewątpliwie obnażał działanie lobby biotechnologicznego, a tym samym uderzał w interesy tych firm.

W tej sytuacji nie ma sensu polemizować szczegółowo z zarzutami zawartymi w liście. Większość z nich świadczy o nieznajomości filmu lub próbie manipulacji, której celem jest zdyskredytowanie wniosków płynących z „Obcego genu”.

Pragniemy uspokoić Stowarzyszenie, że sprawą organizmów genetycznie modyfikowanych Grzegorz Kuczek zajmował się na tyle długo i wnikliwie, by film „Obcy gen” był rzetelny. Jest rzeczą całkowicie uprawnioną podnoszenie istotnych pytań i poddawanie w wątpliwość potocznych prawd.

Zdumiewa, że dziennikarze naukowi są na tyle bezkrytyczni wobec GMO, że nie wahają się pouczać kolegów i bronić lobby biotechnologicznego. Zadajmy sobie bowiem pytanie, czyje interesy narusza film „Obcy gen”? Czy tezy postawione w materiale godzą w społeczny interes, czy przeciwnie? Czy społeczeństwo ma prawo znać mankamenty manipulacji genetycznych, czy nie? Czy ma prawo dokonywać świadomych wyborów konsumenckich, czy może nie powinno mieć dostępu do wiedzy, powodującej rozterki?

Naszym zdaniem, obowiązkiem dziennikarza jest dochodzenie prawdy. Nie wahamy się naruszać czyichkolwiek interesów, gdy tylko służy to interesowi społecznemu. Program „Uwaga!” dał tego wielokrotne dowody.

Być może frontalny atak PSDN jest spowodowany tym, że prezes Stowarzyszenia, Sławomir Zagórski, od lat jest zdeklarowanym zwolennikiem modyfikacji genetycznych. Od dawna publikuje teksty przychylne GMO, opowiadając się za rozwiązaniami prawnymi, upowszechniającymi tę technologię.

Na marginesie chcemy dodać, że nominacja do Grand Press nie tylko nas ucieszyła, co oczywiste w takich wypadkach, ale i bardzo podbudowała. Jest dla nas bardzo ważne, że jury potrafi odrzucić potoczne opinie i docenić wysiłek dziennikarza, który bezkompromisowo dąży do prawdy.

Monika Szymborska-Wójcik
Producent , „Uwaga!”, TVN SA

Źródło press.pl

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 6

 1. 1

  Witki mi opadły…proponuję Artefakt tym państwu…

 2. 2

  Poszli po bandzie i Press i Uwaga 🙂

 3. 3

  „Świadome wybory”, „bezkompromisowo dąży do prawdy”- buhehe

  7 lat temu profil
 4. 4

  Po prostu brak mi słów..

 5. 5

  I co się dziwicie? Ilość bredni o GMO, która przelewa się przez media jest niesłychana. A odpowiedz tvn normalna – jak nie mamy argumentów to najlepiej posłużyć się bezczelnością, kłamstwem i pomówieniem.

  7 lat temu profil
 6. 6

  Bo w Pressie są mądrzy ludzie, stad się dziwię. Ja nie oglądam Uwagi, ale po przeczytaniu odpowiedzi tej kobiety tak mi się nasuwa – co oni tam mają za wydawców?!!! Z tym Merckiem i Roche też nieźle pojechała.

 7. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry