Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 21 lipca 2011

Liczba komentarzy: 0
Stres w wielkim mieście

Psychologowie nie od dziś wiedzą, że miejsce urodzenia i okres wychowania człowieka ma przełożenie na jego charakter i zachowanie oraz kształtuje jego osobowość. Ponad połowa mieszkańców naszej planety żyje w aglomeracjach miejskich. To właśnie oni, według uczonych, częściej cechują się agresją i zaburzeniami nastroju (takimi jak depresja) niż ludność wiejska.

Jens Pruessner, naukowiec z Uniwersytetu w Douglas, był pierwszym, który stwierdził w mózgu człowieka obecność dwóch regionów regulujących emocje i stres, które są stymulowane przez życie w mieście. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Nature 22 czerwca 2011 roku.

Według autorów, ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych i agresji jest o 21% większe u ludzi zamieszkujących duże aglomeracje niż u ludności wiejskiej. Te same badania wykazują, że u tej grupy badanych o 39% wzrasta liczba zaburzeń nastroju. Co ciekawe, u ludzi zamieszkujących i wychowujących się w miastach stwierdzono dwukrotnie więcej przypadków schizofrenii.

Do badań przeprowadzonych przez Jensa Pruessnera i współpracowników, wykorzystano zdrowych ochotników pochodzących z obszarów wiejskich i miejskich. Wykonano rezonans magnetyczny w celu zbadania aktywności konkretnych obszarów mózgowych. Okazało się, że życie w mieście związane jest z większym stresem mającym swoje „centrum dowodzenia” w ciele migdałowatym (łac. corpus amygdaloideum), które odpowiedzialne jest za regulowanie emocji i nastrój. Natomiast zwiększoną aktywność kory mózgowej, związanej z regulacją stresu i negatywnymi emocjami, zaobserwowano u wolontariuszy, którzy wychowywali się na obszarach miejskich.

Dzięki tym badaniom w przyszłości będzie możliwe wykonanie kolejnych eksperymentów potwierdzających związek między psychopatologią a okresami i czasem życia człowieka w mieście. Wyniki pozwolą nam zrozumieć jakie jest ryzyko między środowiskiem życia człowieka a jego zdrowiem psychicznym. Daje to nadzieję na postęp w takich dziedzinach jak neurologia społeczna, psychologia czy socjologia.

Paulina Kłos

Najnowsze badania wykazały, że życie w mieście niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne człowieka
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry