Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 10 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 0
Grzyb we władaniu stref czasowych

Autor wpisu

Jeśli narzekałeś kiedyś na wszelkie niedogodności związane z reakcją Twojego organizmu na zmianę strefy czasowej, to pociesz się, że nie Ty jeden! Naukowcy z Centre for Organelle Research (CORE) na Uniwersytecie Stavanger w Norwegii przeprowadzili doświadczenia, które dowodzą, że problem ten dzieli z nami grzyb z gatunku Neurospora crassa.

Ten modelowy organizm z gromady workowców od niedawna dostarcza naukowcom informacji o procesach zachodzących w organizmach wyższych podczas tzw. zjawiska „jet lag” (zespół nagłej zmiany strefy czasowej).  Objawia się ono fizjologicznymi zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu w odpowiedzi na odcięcie od czynnika środowiskowego, takiego jak temperatura, światło itp.,  pobudzającego do działania zgodnie z zegarem biologicznym (tzw. dawcy czasu) lub też na nagłą zmianę strefy czasowej.

Działanie genetycznego zegara biologicznego u N.crassa objawia się cyklicznym wyrzucaniem konidiów (zarodników) raz na 24h. W przypadku pozbawienia go dawcy czasu w postaci światła, grzyb nie zatraca cykliczności wyrzucania spor, a jedynie skraca cykl do 22h, co jest dowodem na podłoże genetyczne zjawiska w przypadku tego gatunku (podobnie jak u człowieka). Przy zmianach warunków eksperymentu okazywało się, że podobnie jak ludzie, grzyb ten potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowych warunków i wrócić do cykliczności działania. Tak samo dzieje się w przypadku przemieszczenia grzyba między strefami czasowymi.

Neurospora crassa
Naukowcy próbowali złagodzić objawy „jet lag” u N.crassa podając organizmowi lit, wykorzystywany u ludzi do łagodzenia m.in. objawów choroby dwubiegunowej. Okazało się, że rzeczywiście, czas dostosowania do nowych warunków okazał się zdecydowanie krótszy.

Ostatnio chcąc sprawdzić cykliczność włączania i wyłączania pewnych, konkretnych genów w komórce, w genom  N.crassa wbudowano gen lucyferyny, lokując go w pobliżu genów kodujących białka odpowiadające za wyrzut konidiów. Kiedy tylko włączały się one cyklicznie w odpowiednim momencie doby, grzyb zaczynał świecić. Naukowcy planują eksperymenty, które na tej podstawie pozwolą dokładnie prześledzić przebieg zmian zachodzących w cyklu dobowym podczas zmian warunków życia.

Wszystko wskazuje na to, że ten niewielki grzyb o nocnym trybie życia stanie się modelem badań nad złagodzeniem objawów „jet lag” u ludzi. Czekamy na wyniki dalszych eksperymentów.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry