Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 23 sierpnia 2010

Liczba komentarzy: 1
Habilitacja w 4,5 miesiąca?

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje zmiany w procedurze habilitacyjnej i chce w ten sposób ułatwić młodszym naukowcom szybsze uzyskanie tytułu doktora habilitowanego.

MNiSW jest zaniepokojone deficytem napływu młodej kadry akademickiej w zestawieniu ze wzrastającą liczbą studentów (obecnie 1,9 mln). Propozycje MNiSW mają na celu odwrócenie tej tendencji.

Habilitacja w 4,5 miesiąca?

Wg DGP w ostatnich 20 latach w Polsce ponad trzykrotnie wzrosła liczba bronionych doktoratów – nie ma to jednak przełożenia szybki wzrost liczby nauczycieli akademickich ze stopniem doktora habilitowanego, uprawnionych m.in. do prowadzenia samodzielnych badań naukowych oraz pełnienia funkcji promotorskich. Efektem tego stanu rzeczy jest późny wiek habilitacji wśród polskich naukowców – 78% doktorów habilitowanych to osoby powyżej 50 lat, a 71%  profesorów to osoby powyżej 60-go roku życia.

Uproszczenia w uzyskiwaniu habilitacji przewiduje projekt ustawy z 30 lipca 2010 roku o zmianie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw. Resort nauki skierował go do rozparzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Zmienione przepisy mają wejść w życie w roku akademickim 2011/2012. Zgodnie z nimi w ubieganiu się o habilitację najważniejsze będą osiągnięcia naukowe doktora (np. publikacje specjalistyczne, książki), a nie tak jak dotychczas kolokwium i rozprawa habilitacyjna.

Skróceniu ulegnie również sama procedura uzyskiwania stopnia. Doktor zdobędzie habilitację nie w 11 miesięcy, ale zaledwie w 4,5 miesiąca. Według resortu nauki uproszczenie ścieżki awansu naukowego pozwoli młodym uczonym na zdobycie samodzielności naukowej przed ukończeniem 40. roku życia.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Zastanawiam się, czy ta ustawa jest w stanie dużo zmienić. Sama procedura zmierzająca do opublikowania pracy naukowej w czasopiśmie z przyzwoitym impact factor’em bywa bardzo przedłużona w czasie. A rozumiem, że aby zdobyć habilitację należy mieć większy dorobek naukowy, niż by uzyskać tytuł doktora.

  7 lat temu profil
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry