Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 02 października 2010

Liczba komentarzy: 2
Ig Noble 2010 rozdane!

Przyznano Ig Noble 2010. W tym roku dzięki laureatom mogliśmy się dowiedzieć jak za pomocą zdalnie sterowanego helikoptera pobrać smarki wieloryba (Inżynieria), że przeklinanie (ale w niewielkich dawkach) łagodzi ból (Pokojowy Ig Nobel), chorym na astmę dobrze robi jazda na kolejce górskiej (Medycyna), założenie skarpet na buty pomaga uniknąć poślizgnięcia się na oblodzonej nawierzchni (Fizyka), że mikroby zamieszkujące brody naukowców dobrze się mają (Zdrowie Publiczne), oraz  że duże przedsiębiorstwa funkcjonowałyby wydajniej gdyby losowo awansowały swoich pracowników (Zarządzanie). Ig Nobel z Chemii powędrował do naukowców z Cambridge, którzy obalili mit, że olej i woda się nie mieszają.

Ig Nobla z Inzynierii
przyznano za opracowanie metody pobierania smarków wieloryba za pomocą zdalnie strerowanego helikoptera
Ig Noble (nazywane Antynoblami) przyznawane są od 21 lat co roku na Uniwersytecie Harvarda. Są to nagrody przyznawane z pozoru absurdalnym i śmiesznym doniesieniom, których analiza jednak zmusza do myślenia i refleksji. Niekoniecznie jest to refleksja pozytywna.

Ceremonię Ig Nobli 2010 uświetnili prawdziwi nobliści – jeden z nich, William N. Lipscomb – laureat z chemii w 1976, brał udział w zabawie „Wygraj randkę z noblistą” – gdzie występował jako nagroda.

Jedno z wystąpień, gdzie laureat za pomocą maskotek prezentował zachowania godowe nietoperzy, zostało przerwane przez prawnika czuwającego nad właściwym przebiegiem imprezy.

Laureaci otrzymali statuetki przedstawiające fiolki laboratoryjne i szalki Petriego na deseczce, a każdy z laureatów otrzymał nagrodę finansową: banknot o nominale 10 bilionów dolarów Zimbabwe.

Ceremonii patronowali  król i królowa szwedzkich klopsików, a uroczystości towarzyszył bogaty program artystyczny, którego tematem przewodnim były bakterie. Wśród występów była m.in. opera opowiadająca historię bakterii żyjących na zębie.

Ceremonię jak zwykle przerywała mała dziewczynka – maskotka Ig Nobli –ośmiolatka  nazywana Miss Sweetie Poo, której zadaniem jest  przerywanie  zbyt długo przemawiającym laureatom. Różne wersje Miss Sweetie Poo, która sama ocenia, kiedy przemowa jest za długa i staje się nudna i jej sławne „Please stop. I’m bored” możecie zobaczyć tutaj:

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  Pocieszający jest fakt, że wśród nagrodzzonych nie ma żadnego polskiego naukowca. Miejmy nadzieję, że środki na naukę w Polsce są przeznaczane na projekty ambitniejsze niż opracowanie metody poboru wielorybich smarków 🙂

 2. 2

  Niektóre odkrycia są całkiem ciekawe i faktycznie skłaniają do refleksji:
  np. o losowym awansowaniu pracowników w dużych firmach 🙂
  Ciekaw jestem jak oni to zbadali…

  7 lat temu profil
 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry