Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 20 kwietnia 2011

Liczba komentarzy: 0
III Kongres Współczesnej Onkologii — relacja

W dniach od 14 do 16 kwietnia 2010 roku w Poznaniu odbyła się konferencja Termedii — III Kongres Współczesnej Onkologii. W Kongresie, którego patronem naukowym był profesor Andrzej Mackiewicz, wzięło udział 250 uczestników i 65 wykładowców, zarówno z polskich jak i z zagranicznych ośrodków. Przedstawiamy, zapowiedzianą wcześniej, relację z tego wydarzenia. Zdjęcia można obejrzeć na stronie Termedii.

Program konferencji był bardzo ciekawy dla osób zajmujacych się onkologią i terapią celowaną, jednak część przedstawionych wykładów miała charakter wtórny. Prelegenci nie prezentowali własnych, oryginalnych wyników, dokonując jedynie przeglądu publikacji innych autorów. Poziom wystąpień był bardzo zróżnicowany, od elektryzujących i inspirujących słuchaczy referatów po wykłady, które publiczność przyjęła chłodno. Kilka prezentacji wzbudziło  żywe zainteresowanie uczestników Kongresu i stało się przedmiotem kuluarowych dyskusji.

Bardzo pozytywnie zaprezentował się zespół profesora Jana Lubińskiego ze Szczecina, z Pomorskiej Akademii Medycznej. Wykłady: Tomasza Byrskiego o cis-platynie (Analiza częstości uzyskiwania całkowitych remisji patologicznych w leczeniu przedoperacyjnym  cisplatyną rakow piersi BRCA1-zależnych) oraz Cezarego Cybulskiego o mutacjach genu CHEK2 w polskiej opoulacji  były mocnymi punktami konferencji. Wykład o genie CHEK2 nie tylko dotyczył predyspozycji nosicieli mutacji do wystapienia nowotworów wielonarządowych, ale metaanaliza przeprowadzona na ponad 50000 przypadków wykazuje, że ryzyko wystapienia raka piersi u nosicielek mutacji skracajacych białko wynosi 24-38% w zależności od wystepowania raka piersi u krewnych I-go i II-go stopnia.

Sam profesor Lubiński także zaprezentował się znakomicie – jego prelekcja o ambiwalentnej roli selenu wzbudziła wśrod obecnych na sali słuchaczy duze zainteresowanie. Celem przedstawianych przez niego badań była ocena ryzyka częstych raków (płuca, piersi, prostaty, krtani) w zależności od wariantów genomowych wybranych selenoprotein (GPX1, GPX4, TXRND2, Sep15) w polskiej populacji. Według szczecińskich badaczy działanie selenu zależy od genotypu pacjenta oraz stężeniu tego pierwiastka w organizmie i diecie. W zalezności od stężenia selen może wywoływać raka lub mu zapobiegać. Stężenie selenu oceniane dotychczas jako optymalne, w poszczególnych przypadkach (dla niektórych genotypów) może okazać się niekorzystne.

Interesujący referat pt. Opracowanie testu MLPA do jednoczesnej analizy zmienności liczby kopii i mutacji punktowych w genie EGFR przedstawił P. Kozłowski  z  Poznania. Test ten, według autora wystąpienia, ma na celu uproszczenie analizy genu EGFR i pozwala na jednoczesną analizę zmienności liczby kopii genu oraz małych mutacji. Niestety, sama metoda posiada ograniczenia techniczne związane z wymaganą jakością materiału, dyskwalifikując większość materiału z parafiny. Przedstawiona przez prelegenta cena, 5 USD za test, jest naszym zdaniem zdecydowanie niedoszacowana — koszty izolacji, sond czy nawet samej polimerazy są znacznie wyższe — nie mówiąc już o cenie innych odczynników. Dodatkowo, nieuwzględnienie w cenie wykonania badania kosztów amortyzacji sekwenatora, może wprowadzać w błąd słuchaczy i narażać autora testu (oraz jego jednostkę badawczą) na straty.

Bardzo dobre pod względem merytorycznym wystąpienie pt. Molekularne podstawy nowych strategii leczenia w zaawansowanym czerniaku przygotował także dr Piotr Wysocki z Poznania.

Na szczególną uwagę zasługiwała również duża ilość ciekawych posterów. Wydaje się, że  przedstawiane w nich doniesienia mają znacznie większą wartość naukową niż w roku ubiegłym. Konkurencja na tegorocznym Kongresie była w tej materii naprawdę duża.

Organizacja Kongresu przebiegała nadzwyczaj sprawnie, chociaż pewnym mankamentem okazały się być niewygodne papierowe torby i brak notatników. Niezapewnienie ich uczestnikom uznać należy za spore niedopatrzenie w przypadku konferencji tej rangi.

Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Wybór miejsca obrad Kongresu (Centrum Kongresowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu) uznać należy za nader trafny. Na szczególne wyróżnienie zasługuje dbałość organizatorów o wszelkie szczegóły i starania, aby również element socjalny był przez uczestników oceniony bardzo wysoko. Zaproszenie Kwartetu ProForma na koncert otwierający Kongres okazało się być znakomitym pomysłem.

Niewątpliwym problemem III Kongresu Współczesnej Onkologii była obecność bardzo niewielkiej liczby wystawców, którzy mimo atrakcyjnego programu Kongresu, nie wzięli w nim udziału w spodziewanym stopniu. Prawdopodobnie stało się tak ze względu na odbywającą się równolegle w Falentach pod Warszawą konferencję „Diagnostyka i leczenie raka piersi”. Zorganizowanie dwóch tak poważnych konferencji w tym samym czasie trudno uznać za niefortunny zbieg okoliczności. Niezależnie od przyczyn takiego stanu rzeczy wielu wpływowych onkologów, przedstawicieli firm farmaceutycznych oraz konsultantów krajowych nie pojawiło się w Poznaniu, natomiast sami uczestnicy musieli dokonać wyboru jednej z dwóch konferencji.

Wśród wystawców, którzy byli obecni na Kongresie, na wyróżnienie zasługuje Bristol-Myers Squibb. Nowoczesne, multimedialne stoisko  tej firmy przyciągało wielu zwiedzających.

Podsumowując, konferencję można ocenić jako ciekawą merytorycznie i udaną pod względem organizacyjnym. Mankamenty o których wspomnieliśmy mogą zostać w przyszłym roku wyeliminowane, co, miejmy nadzieję, sprawi, że ranga konferencji jeszcze bardziej wzrośnie.

Redakcja portalu dolinabiotechnologiczna.pl dziękuje Organizatorom za zaproszenie na Kongres.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry