Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 17 grudnia 2010

Liczba komentarzy: 4
Jak podciągnąć się w rankingu uczelni?

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego znów spadło w rankingach. Władze uczelni wymyśliły sposób jak zmienić statystyki i podciągnąć się kilka oczek do góry. Oczywiście jak zwykle kosztem pracowników – tym razem naukowych i naukowo-technicznych, którzy dla podrasowania statystyk zostaną zwolnieni lub przesunięci na etaty techników. Obecnie większość Katedr CMUJ przechodzi tego typu ‚reorganizację’.

Co było do przewidzenia  Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CMUJ), które od kilku lat stacza się pod względem jakości i ilości publikowanych doniesień naukowych po równi pochyłej w dół, dramatycznie spadło w rankingach.

Polityka w której najważniejszymi osobami na tej uczelni są urzędnicy, utrudnienia administracyjne przy zamówieniach, niedoinwestowanie jednostek, czy działanie które zniechęca do pisania grantów – jak na przykład zabieranie przez kwesturę odzyskiwanego vatu płaconego przez jednostki – to wszystko przynosi swoje owoce. Do tego dochodzą olbrzymie koszty pośrednie – szczególnie w przypadku programów ramowych, które powodują, że jednostki CMUJ muszą dokładać z własnych pieniędzy do wykonywanych projektów.

Efektem tego stanu rzeczy jak i wszechogarniającego marazmu na CMUJ, jest bardzo mała ilość wysoko indeksowanych publikacji, która jest bezpośrednim miernikiem jakości prowadzonych tam badań.

Wyniki rankingów na tyle wystraszyły władze CMUJ, że postanowiono wpłynąć na statystyki, które opierają się na stosunku liczby (i indeksu) publikacji do pracowników z etatami naukowymi i naukowo-technicznymi. W przypadku CMUJ ten stosunek był w ostatnich latach wręcz śmieszny.

Pinokio
Do czego posunęło się CMUJ, żeby podnieść się w rankingu? Otóż zaczęto zwalniać pracowników, głównie naukowo-technicznych (większość zatrudnionych biotechnologów i biologów molekularnych  w CMUJ pracuje na tego typu etatach – oczywiście duży odsetek publikacji w CMUJ powstaje tylko dzięki tym osobom) lub przenosić ich na stanowiska o nazwie ‚technik’.

Dzięki temu zabiegowi, pracowników naukowych będzie znacznie mniej, stosunek liczby publikacji do pracowników naukowych zmieni się na znacznie korzystniejszy, a CMUJ wkroczy w nowy rok z lepszymi statystykami…

Szkoda, że zamiast rzetelnie zainwestować w jakość i ilość publikacji, władze CMUJ wykazują się tego typu kreatywnością. Oby inne uczelnie nie poszły tą drogą…

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 4

 1. 1

  Ale to bezczelne ze strony uczelni…. z takimi numerami mogą spadać tylko coraz niżej

  7 lat temu profil
 2. 2

  Takie atrakcje w CMUJ już od 1775 PLN wynagrodzenia zasadniczego brutto miesięcznie. Takiej hojności nie zna Harvard, takiej hojności nie zna Oxford. Te zaplute karły naukowej reakcji docenią matczyną troskę uczelnianej administracji po seminarium zakładowym w Korei Północnej.

  7 lat temu profil
 3. 3

  Takiej krótkowzroczności można było się spodziewać. Dopóki najważniejszymi graczami w CMUJ bedą pani kanclerz i kwestor, CMUJ będzie się staczać i nic na to mądrzy ludzie w CMUJ nie poradzą -o ile jeszcze jacyś tam zostaną 😉

 4. 4

  No proszę, a mnie się wydawało że UJ jest na wysokim poziomie. Ciekawa jestem jak obecnie wygląda Śląski Uniwersytet Medyczny kryjący się zawsze w cieniu UJ (SUM nawet nie dostaje od jakiegoś czasu pozwolenia na otwarcie pewnej specjalizacji podczas gdy UJ nie ma problemów)..

 5. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry