Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 29 czerwca 2011

Liczba komentarzy: 3
Jeśli nie biotechnologia, to co? O biologii na SGGW

Dobrym rozwiązaniem dla maturzystów nieprzekonanych do studiów biotechnologicznych jest wybór pokrewnego kierunku — biologii. W ten sposób niezdecydowane osoby mogą dać sobie trochę więcej czasu, odłożyć decyzję o wyborze konkretnej dziedziny z jaką chcą związać swoją przyszłość i sprawdzić, czy to na pewno to, czego szukali.

Biologię studiowałam w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Studia te były dość wymagające, dlatego nie polecam ich osobom, które nie lubią się uczyć. Nauka odbywa się w systemie dwustopniowym. Studia licencjackie trwają trzy lata, w trakcie których nie ma podziału na konkretne specjalności. Myślę, że to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na poznanie różnorodności tego kierunku i wybór, tego co nas najbardziej interesuje. Zajęcia odbywają się nie tylko na wydziale macierzystym, dzięki czemu zajęcia prowadzą specjaliści z różnych dziedzin. Po drugim roku należy odbyć obowiązkowe praktyki, które najlepiej zorganizować samemu (obszerna baza praktyk SGGW niestety nie jest zbyt aktualna). Program studiów jest bardzo różnorodny i ciekawy, ale niestety bogaty również w przedmioty o charakterze rolniczym (trzeba się z tym liczyć wybierając uniwersytety przyrodnicze). Zajęcia laboratoryjne odbywają się w całkiem nieźle wyposażonych laboratoriach, prowadzący są z reguły przyjaźnie nastawieni i pomocni (choć jak na każdej uczelni znajdą się wyjątki). Część metod, niestety, poznaje się poprzez ich demonstrację, ale wydaje mi się, że pod tym względem SGGW nie odbiega od innych uczelni.

Na studiach drugiego stopnia należy wybrać jedną z trzech specjalności: biologia roślin, zwierząt lub mikroorganizmów. Ja swoją naukę kontynuowałam na pierwszej z nich. Mój wybór był uwarunkowany osobistymi upodobaniami, a także bardzo ciekawym programem tej specjalności. W pierwszym semestrze można zapoznać się z problemem szeroko rozumianej ochrony roślin, fitopatologii, a także hodowli roślin. Drugi okazał się najciekawszym w całych moich studiach (zajęcia m.in. z biologii molekularnej, roślin transgenicznych i roślinnych kultur in vitro). Na ostatnim roku zajęć jest trochę mniej, więc wolny czas można spokojnie wykorzystać na wykonywanie badań do pracy magisterskiej. Podczas studiów, co semestr, należy wybrać po dwa fakultety, które niestety rzadko są związane z zainteresowaniami studentów.

Pracę magisterską można wykonywać nie tylko na uczelni. Badania (oczywiście po znalezieniu promotora) można prowadzić poza SGGW. Swoją pracę realizowałam w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Dzięki temu nabyłam bardzo dużą praktykę laboratoryjną oraz poznałam inne środowisko naukowe.

Jakie są perspektywy po takich studiach? To zależy od aktywności studenta w trakcie ich trwania. Trzeba się z pewnością wykazać chęcią rozwoju swoich umiejętności poprzez staże, praktyki czy realizację pracy magisterskiej poza uczelnią. Jeśli student będzie zdobywał doświadczenie w trakcie studiów, to i po nich sobie poradzi. SGGW daje dyplom, umiejętności już niekoniecznie.

Katarzyna Kamel

Wydział Rolnictwa i Biologii SGGW
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 3

 1. 1

  W ogóle biologia ze specjalizacją eksperymentalną, czy – jeszcze lepiej – molekularną, leży niedaleko od biotechnologii 🙂 U mnie na uczelni biotech i biol.mol. na końcowych latach były całkiem zbliżone. Różni się początek – my mieliśmy dużo chemii, przedmiotów matematycznych, fizykę itp, a biol.mol. miał solidny przegląd przez całe podstawy biologii, z dużym atutem, jakim były wyjazdy terenowe, których im regularnie zazdrościliśmy 😉

  6 lat temu profil
 2. 2

  Ćwiczenia terenowe bardzo mile wspominam 😉 Szkoda, że SGGW ma takie mało skonkretyzowane specjalności… ale mimo wszystko nadal jestem zadowolona ze swojego wyboru 🙂

  6 lat temu profil
 3. 3

  W trakcie doktoratu opiekowalem sie magistrantami biologii molekularnej i biotechnologii wykonujacymi swoje prace w mojej katedrze i moge smialo powiedziec, ze wiekszych roznic miedzy nimi nie bylo. Zaleta biotechnologow jest to, ze wiedza wiecej o przemysle i czasem o bardziej zaawansowanych technikach badawczych – zaleta biologow jest to, ze maja wieksza wiedze ogolna i naukowa oraz lepiej integruja odlegle dziedziny wiedzy.

  5 lat temu
 4. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry