Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 03 stycznia 2013

Liczba komentarzy: 0
Jest odpowiedź Minister Kudryckiej na „List z zza grobu…” prof. Płaźnika, krytykujący finansowanie nauki w Polsce

„To, co dziś umiera w nauce polskiej, to dobre samopoczucie słabych naukowców, którzy nie są w stanie konkurować z kolegami w Europie i na świecie” – takimi gorzkimi słowy kwituje zarzuty prof. Płaźnika, który publicznie zarzucił Ministerstwu, że obiera niewłaściwy kierunek w kwestii finansowania nauki polskiej, prowadząc ją ku zagładzie.

Polemika pani Minister skierowana jest nie tyle do prof. Płaźnika, ale do całego środowiska naukowego.  Wymienia ona szereg reform, które zostały wdrożone dla poprawienia (a nie pogorszenia) stanu nauki w kraju, operuje konkretnymi sumami i wylicza, w jakim stopniu ma to wpłynąć na zmianę sytuacji na lepsze.

Czy pani Minister ma rację? Wydaje się, że w swoich wypowiedziach pomija bardzo istotną kwestię niewspółmiernego finansowania projektów badawczych do wkładu pracy badaczy.  Próbuje też pomniejszyć znaczenie różnic potencjału naukowego Polski i krajów Europy Zachodniej, który wszak wpływa bardzo mocno na jakość badań i możliwości polskich badaczy. W mojej opinii żonglowanie liczbami jako argumentem na ogromny wzrost wsparcia Ministerstwa i budżetu dla nauki nie umniejsza problemu, że wciąż pieniędzy jest za mało.

Dziwią ponadto niepoparte żadnymi danymi twierdzenia, jakoby nowy system finansowania nauki ograniczał nepotyzm i mobbingowe praktyki w środowisku naukowym (co ma jedno z drugim wspólnego i skąd pani Minister wie, że faktycznie sytuacja uległa poprawie???)

Minister Kudrycka
odpowiada na zarzuty prof. Płaźnika na łamach Gazety Wyborczej
Sądzę że prawda leży po środku, z pewnością jednak list prof. Płaźnika wywołał zdrową dyskusję na trudny i bagatelizowany w naszym kraju problem stanu nauki i perspektyw jej rozwoju w naszym kraju.

Marzena Wojtaszewska

Piśmiennictwo:

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry