Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 02 września 2011

Liczba komentarzy: 0
Kawowy balsam

Wyniki najnowszych badań amerykańskich naukowców wyjaśniają w jaki sposób kawa może chronić przed rozwojem raków skóry.

O tym, że picie kawy może zapobiegać szkodliwym skutkom promieniowania UV naukowcy wiedzieli już od jakiegoś czasu. W dużym badaniu epidemiologicznym, przeprowadzonym na grupie 93 676 kobiet, wykazano, że spożywanie kawy kofeinowej zmniejsza o 5% ryzyko rozwoju raka skóry. Także w badaniach na zwierzętach udowodniono, że u myszy wystawionych na działanie promieniowania UVB i pijących wodę z dodatkiem kofeiny, obserwowano mniej nowotworów niż u myszy pijących wodę bez kofeiny. Efekt taki obserwowano również, gdy kofeinę podawano przezskórnie.

Naukowcy nie potrafili jednak wskazać mechanizmu odpowiedzialnego za to ochronne działanie. Podejrzewano, że polega ono na regulacji procesu apoptozy i prowadzi do wzmożonego usuwania uszkodzonych przez promieniowanie UV komórek. Najnowsze badania naukowców amerykańskich potwierdzają te przypuszczenia i wskazują, że kofeina działa poprzez hamowanie kinazy ATR (Ataxia teleangiectasia and Rad3-related). ATR jest białkiem odpowiedzialnym za identyfikowanie uszkodzeń w DNA i blokowanie cyklu komórkowego w celu ich naprawy W sytuacji stresu komórkowego, jakim dla skóry jest wystawienie na promieniowanie UV, zahamowanie aktywacji białka ATR uniemożliwia naprawę uszkodzeń i prowadzi do apoptozy. Naukowcy sugerują więc, że stosowanie balsamów do opalania, które w swoim składzie zawierałyby kofeinę, mogłoby znacząco zmniejszyć zapadalność na nowotwory indukowane przez promieniowanie UV.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

ALG

Jak się okazuje, spożywanie kawy może zmniejszać ryzyko zapadnięcia na raka skóry

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry