Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 26 października 2010

Liczba komentarzy: 1
Kolejna ustawa uderza w biotechnologów medycznych, diagnostów i lekarzy

Nowa ustawa o działalności leczniczej wydłuży czas pracy wielu grupom zawodowym związanym z medycyną, diagnostyką i biotechnologią medyczną. Ministerstwo zdrowia zakończyło zgłaszanie uwag do projektu nowej „Ustawy o działalności leczniczej”. W środowiskach związanych z radiologią, patomorfologią i medycyną sądową zawrzało – nowa ustawa  wydłuża czas pracy w szkodliwych warunkach z 5-ciu do 7 godz. i 35 minut dziennie.

 

Od jutra w szpitalach w całej Polsce planowane są protesty techników radiologii. Będą one prawdopodobnie nieskuteczne – projekt ustawy przesłany został już do Kancelarii Sejmu.

Dwa lata temu na skutek lobbingu radiologów ustawę w obecnym kształcie zawetował poprzedni Prezydent Lech Kaczyński. Obecny Prezydent nie widzi powodu, dla którego ustawy nie powinien podpisywać.

Protestując przeciwko ustawie, 27 października technicy elektroradiologii rozpoczną ogólnopolską

Od jutra rozpoczynają sie protesty radiologów przeciwko nowej ustawie
akcję protestacyjną, którą rozpocznie tzw. „Czarna Środa”. Na początek założą czarne fartuchy i wywieszą flagi. Inne grupy zawodowe, w których interesy uderza ustawa nie planują na razie żadnych zorganizowanych działań.

Poniżej przedstawiamy fragment dokumentu – przesłanego już przez Rząd do Sejmu. Jest to projekt ustawy, z wyjaśnieniami, do którego link zamieszczamy na dole tekstu:

X. Regulacje dotyczące czasu pracy w podmiotach leczniczych. Projekt zachowuje przywileje w zakresie czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów (pracowni) radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów w oparciu o opinie specjalistów z zakresu prawa pracy oraz w związku z uregulowaniami zawartymi w ustawie – Prawo atomowe.

Wskazać należy, iż kierunek proponowanych zmian znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w opinii Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera, w której stwierdzono, iż skracanie czasu pracy nie jest skuteczną i optymalną metodą zapobiegania negatywnym skutkom wykonywania pracy w szkodliwych warunkach. Jako najbardziej efektywną i zalecaną metodę Instytut wskazuje respektowanie przez pracodawców przepisów Kodeksu pracy, a w szczególności obowiązku przestrzegania przepisów bhp oraz systematycznego monitorowania wszystkich zagrożeń na poszczególnych stanowiskach pracy. Należy zauważyć także, iż na brak uzasadnienia dla obowiązywania skróconych norm czasu pracy z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy i potencjalnych następstw zdrowotnych narażenia zawodowego wielokrotnie wskazywali również Konsultanci Krajowi m. in. w dziedzinie Onkologii Klinicznej, Medycyny Pracy, Radioterapii Onkologicznej oraz Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego. Z informacji uzyskanych z 24 państw Unii wynika, iż w żadnym z nich nie obowiązują skrócone normy czasu pracy, których wymiar odpowiadałby normie 5 godzin na dobę oraz przeciętnie 25 godzin na tydzień.

Cały tekst ustawy znajduje się tutaj:

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/proj_pop_ustaw_10092010.pdf

Poniżej załączamy link opisujący przygotowania radiologów do jutrzejszej ‘czarnej środy”.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8563671,Czarna_sroda_w_szpitalach__Zwiazki_chca_strajku.html

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  Przyznam, ze wydłużenie czasu pracy o niemalże 3 godziny to dość dużo. Wcale nie dziwię, iż ww. pracownicy zapowiadają protest.

 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry