Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 12 lipca 2011

Liczba komentarzy: 4
Legalne testy na embrionach

Niemiecki Bundestag uchwalił najbardziej liberalny z proponowanych projektów ustawy w sprawie diagnostyki preimplantacyjnej (ang. ang. Preimplantation genetic diagnosis, PGD). Dopuszcza ona w ograniczony sposób badania genetyczne na embrionach powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia.

Od tej pory rodzice, którzy zdecydowali się na zapłodnienie metodą in vitro mogą w uzasadnionych przypadkach domagać się wykonania testu na embrionach i wyselekcjonowanie najlepszego (pozbawionego skłonności do chorób genetycznych) zarodka. Przypadki takie to: zagrożenie wystąpienia choroby genetycznej potomstwa ze względu na predyspozycje rodziców oraz gdy z powodu obciążeń genetycznych rodziców ciąża może być zagrożona. Stosowanie tej metody ma być dostępne tylko w klinikach z odpowiednią licencją, a rodzice będą mieli możliwość do skorzystania z porady komisji etycznej.

Przeciwnicy przyjętej ustawy, do których należ także kanclerz Niemiec Angela Merkel, uważają, że metoda selekcji embrionów doprowadzi w przyszłości do „projektowania” dzieci według życzeń rodziców, a całą metodę uważają za nielicującą z szacunkiem dla ludzkiego życia.

A jaka jest wasza opinia na ten temat? Czy uważacie, że PGD daje szansę na wyeliminowanie chorób genetycznych? A może sądzicie, że uderza ona w godność człowieka? Czekam na komentarze.

Dagmara Holm

PGD wywołuje wiele kontrowersji

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 4

 1. 1

  Mnie to pachnie eugeniką. Jak tak dalej pójdzie to obudzimy się w świecie jak z filmu Gattaca – podzielonym na tych „lepszych” wyselekcjonownaych inteligentnych, zdrowych i poczęty naturalnymi metodami plebs. A potem to już tylko krok do Huxley’a : Alphy, Betty, Gammy itp.

  6 lat temu profil
 2. 2

  Początek końca…

 3. 3

  Zgadzam się. Jeżeli wprowadzenie takich badań zakłada selekcjonowanie zarodków i decydowanie o dalszych losach ciąży.. eh strach pomyśleć dokąd zmierza ten świat…

  6 lat temu profil
 4. 4

  Mnie ciekawi natomiast co się stanie z tymi odrzuconymi zarodkami. No bo niewykorzystane zarodki po in vitro zamraża sie i przechowuje, a co z zarodkami pozbawionymi wartości? czyt. tymi ze zdiagnozowaną chorobą? Ktoś coś wie na ten temat? Z drugiej strony jeśli ktoś się decyduje na in vitro to chyba dobrze, że ma wybór czy urodzić zdrowe czy chore dziecko.

  6 lat temu
 5. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry