Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 21 grudnia 2010

Liczba komentarzy: 2
Lepiej być biednym, niż się uczyć

Wchodząca od października 2011 nowa ustawa  o szkolnictwie wyższym przewiduje nowy sposób podziału środków przeznaczanych na stypendia dla studentów. W ten sposób stypendia naukowego zostanie pozbawionych kilkadziesiąt tysięcy studentów.

Obecnie uczelnie dzielą pieniądze na stypendia  na pół: 50 proc. na stypendia naukowe, tyle samo na socjalne z puli ok. 1,5 mld zł. Od 2011 roku zmienią się zasady podziału: na stypendia socjalne ma iść 75 proc. puli, a jedynie 25 proc. uczelnie będą mogły przekazać na stypendia dla najzdolniejszych. To może oznaczać, że liczba osób je pobierających zmniejszy się z ok. 250 do 180 tysięcy.

Jak podaje „Dziennik Polski” Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tłumaczy, że takie zmiany wymusiła na Polsce m.in. krytyka obecnego systemu stypendialnego ze strony zagranicznych instytucji takich jak  Bank Światowy i OECD, które zwracały uwagę, że nasz system jest niewłaściwy.

W większości krajów nie ma stypendiów naukowych, gdyż studia są wartością samą w sobie. Nie zdecydowaliśmy się jednak na ich likwidację, ale zreformować ten system musieliśmy…

podkreślał w wywiadzie udzielonym gazecie  Bartosz Loba, rzecznik MNiSW.
Źródło: „Dziennik Polski”

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 2

 1. 1

  Są plusy i minusy tego pomysłu. Więcej biednych osób będzie mogło się kształcić i skupiać się na nauce a nie na jednoczesnym studiowaniu i pracowaniu wieczorami. Jednak z drugiej strony strasznie kuleje forma wybierania osób kwalifikujących się do stypendium socjalnego sama znam przypadek mama i tata za granica zarabiają grube tysiące a dziecko w Polsce na tzw „stypie”

  7 lat temu
 2. 2

  A ja bardzo negatywnie odnoszę się do takich pomysłów. Promowanie przeciętności to najgorsza możliwa taktyka, która skutecznie równa w dół możliwości naukowe społeczeństwa.
  Zawsze odbierało mi na studiach chęć do starania się, gdy „mierny” student ledwo zdający z roku na rok wyśmiewał 150zł stypendium, któe dostawałam za średnią bliską 5.0, podczas gdy on „za rodzeństwo” dostawał 600zł…

 3. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry