Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 21 września 2011

Liczba komentarzy: 1
Licencjat karą za spóźnienie z pracą magisterską

Studenci, którzy powinni w tym roku obronić pracę magisterską, a nie oddadzą jej do końca września — będą musieli wrócić na trzeci rok studiów i napisać licencjat. Sytuacja taka dotyczy osób, które rozpoczęły jednolite studia magisterskie przed wrześniem 2005 roku.

W 2006 roku wprowadzono nowe, zgodne z prawem UE zasady: zaczęły obowiązywać dwuetapowe studia — trzyletnie licencjackie i dwuletnie magisterskie. Rok akademicki 2010/2011 był ostatnim, podczas którego można było obronić pracę magisterską na starych zasadach. Od października studia jednolite, z wyłączeniem prawa i medycyny, przestają istnieć, a uczelnie tracą prawo do wydawania dyplomów starego typu.

Jednak według Bartosza Loby, rzecznika Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prawo, na które powołują się uczelnie w tej sprawie może być interpretowane różnie — jak mówi rzecznik „prawo nie nakazuje uczelniom być tak surowym dla spóźnialskich”.

Mimo, że większość uczelni przepisy czyta wprost, organizacje studenckie zachęcone przez rzecznika MNiSW nauki, podają sposoby polubownego załatwienia sprawy. Według prawników z organizacji studenckich — studentce, która wzięła rok urlopu na wychowanie dziecka, uczelnia może zorganizować indywidualny tryb studiów, aby zdołała napisać pracę magisterską. Dla innych spóźnialskich ratunkiem mogłoby być po prostu przesunięcie sesji egzaminacyjnej na wniosek studenta.

Czasami uczelnie zgadzają się na trzy do pięciu miesięcy opóźnienia, podpowiada Dominika Kita, przewodnicząca Parlamentu Studentów RP. Jak jednak przyznaje, rozwiązanie tego typu jest rozpatrywane wyłącznie na wniosek studenta.

Mimo optymizmu rzecznika MNiS, o ile przynajmniej nam wiadomo, uczelnie tego typu wyjątki robią niezwykle rzadko, a studenci, którzy nie zdążyli napisać pracy w terminie kilka lat temu, od października praktycznie nie będą mieli szans na obronę na starych zasadach.

Od października 2011 licencjat będzie konsekwencją spóźnienia z pracą magisterską dla osób, które studiowały jednoetapowo.
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  a co z farmacja??? juz nie beda jednolite studia??

  6 lat temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry