Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 18 czerwca 2010

Liczba komentarzy: 0
List otwarty Rektora UJ do Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej w Krakowie

Mistrzowie PR-u zatrudnieni na Uniwersytecie Jagiellońskim robią wszystko, żeby o porażkach ich pracodawcy pamiętano jak najdłużej i żeby dowiedziało się o nich jak najszersze grono.

Dzięki ich staraniom na skrzynki pracowników UJ dotarł list otwarty, który  dotyczy awantury z Gazetą Wyborczą, która jakoby niesłusznie opisywała słabą skuteczność UJ w pozyskiwaniu funduszy unijnych.
Statystyki nie kłamią i wedle naszej wiedzy, projekty UJ znajdują się zwykle na końcowych pozycjach list rankingowych. Dzięki dziwnemu listowi otwartemu z nieudacznictwem UJ może zapoznać się już cała Polska.

Poniżej publikujemy treść listu:
List otwarty Rektora UJ do Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej w Krakowie:
Chcemy żyć w świecie, w którym oceny i decyzje możemy podejmować na podstawie rzetelnych informacji. Niestety, zbyt często mamy do czynienia z ich tendencyjnym dobieraniem oraz dezinformacją, jako metodami kształtowania rzeczywistość. Następnie na nierzetelnej informacji budowana jest niesprawiedliwa ocena ludzi i instytucji. Ostatnie miesiące uzmysłowiły nam bardzo wyraźnie, istnienie tego mechanizmu w mediach.
W tym kontekście,  podczas posiedzenia Senatu UJ w dniu 26 maja br.,  skomentowałem artykuł Pani Anety Zadrogi „Politechnika zamawiała znakomicie, UJ najgorzej” z 25 maja br. opublikowany na łamach Gazety Wyborczej. Autorka albo nie rozumie tego o czym pisze, albo świadomie dezinformuje czytelników. Sprostowanie do tego artykułu, w którym wyjaśniamy, dlaczego uważamy, że jest on nierzetelny, wysłaliśmy na ręce Redaktora Naczelnego w dniu 26 maja br. Tekst sprostowania można znaleźć pod adresem:
www.uj.edu.pl/uniwersytet/aktualnosci/rzecznik-prasowy.
Nie otrzymaliśmy odpowiedzi ze strony redakcji, a nasze sprostowanie nie ukazało się do dziś. Nie jestem tym zaskoczony, gdyż nie stało się to po raz pierwszy.
Na niektóre teksty Pani Anety Zadrogi nie reagowaliśmy pomimo naszych zastrzeżeń. Chciałbym jednak przypomnieć artykuł z dnia 20 stycznia 2009, zatytułowany „22 mln dla AGH, UJ i UEK znowu bez dotacji”. Powierzchowne podejście oraz brak wiedzy na temat, który autorka podjęła się przedstawić czytelnikom, doprowadziły do napisania tekstu sugerującego czytelnikom negatywną ocenę pracy osób przygotowujących projekty. Sukcesów w zdobywaniu funduszy nam nie brakuje, a przy ogromnej kwocie środków europejskich jakie uzyskaliśmy do tej pory, tekst dziennikarki jest wręcz zabawny.
Takie postępowanie nie ma nic wspólnego z rzetelnym informowaniem czytelników. Tak kreuje się zniekształcony, nieprawdziwy obraz rzeczywistości. To z kolei rodzi pytanie dlaczego tak się dzieje? Dlaczego Gazeta Wyborcza propaguje negatywny obraz działań Uniwersytetu Jagiellońskiego? Czy Gazeta nie walczyła kiedyś z polityką dezinformacyjną innych mediów, tych, które kiedyś miały wyłączność na „prawdę”? Czy rzetelna informacja i prawda wtedy miała sens, a teraz jest to już nieważne?
Nie chcemy żadnej taryfy ulgowej w przedstawianiu działań Uniwersytetu Jagiellońskiego. Popełniamy błędy i je naprawiamy. Warto jednak bronić rzetelnego obrazu działań pracowników i studentów Uczelni. Będziemy reagowali na nieprawdziwe doniesienia we wszystkich mediach i zamieszczali nasze sprostowania i uwagi na stronie internetowej oraz przekazywali je pocztą elektroniczną wszystkim pracownikom i studentom Uczelni. Niech sami ocenią rzetelność informacji z różnych źródeł.
Z poważaniem,

Karol Musioł
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Do wiadomości:

 • Adam Michnik, redaktor naczelny Gazety Wyborczej,
 • Józef Stachów,  redaktor naczelny Gazety Wyborczej w Krakowie
 • pracownicy UJ,
 • studenci UJ,
 • rektorzy krakowskich uczelni
 • czytelnicy strony internetowej UJ.
image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry