Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 23 listopada 2016

Liczba komentarzy: 0
Marihuana niebezpieczna dla serca

Aktywne używanie marihuany może podwoić ryzyko kardiomiopatii indukowanej stresem, niebezpiecznego zespołu objawów ostrej niewydolności serca, która może naśladować objawy zawału.

Amerykańscy kardiolodzy pod przewodnictwem dr A. Singh’a zaprezentowali kilka dni temu swoje wyniki na konferencji American Heart Association 2016.
Badacze odkryli, że aktywni palacze marihuany byli niemal dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie kardiomiopatii indukowanej stresem w porównaniu do osób nie będących użytkownikami marihuany, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej.

„Wpływ marihuany, zwłaszcza na układ krążenia, nie został jeszcze dokładnie poznany […] Ludzie powinni wiedzieć, że w niektórych przypadkach,  marihuana może być szkodliwa dla serca i układu naczyniowego”,

powiedział dr Amitoj Singh, MD współautor badania, szef oddziału kardiologii w Szpitalu Świętego Łukasza, w Bethlehem, Pensylwania, USA.

Okazało się, że szczególnie u młodszych pacjentów, którzy regularnie palili marihuanę, występowała statystycznie istotna zależność z wystąpieniem zatrzymania akcji serca.

„Jeśli używasz marihuany i pojawiają się takie objawy takie jak ból w klatce piersiowej i duszność, powinieneś pokazać się lekarzowi, aby upewnić się że nie masz problemów z sercem” – mówią autorzy badania.

Autorzy pracy informują również, że osoby regularnie palące marihuanę, częściej niż osoby jej nie używające, chorują na depresję (32,9 procent wobec 14,5 procent), występują u nich psychozy (11,9 procent wobec 3,8 procent), zaburzenia lękowe (28,4 procent wobec 16,2 procent), alkoholizm (13,3 proc vs . 2,8 procent) – również te czynniki mogą wpływać na wystąpienie kardiomiopatii indukowanej stresem, stąd były analizowane.

marihuana może powodować wystąpienie kardiomiopatii
źródło: własne

Ponieważ było to badanie retrospektywne, naukowcom nie udało się ustalić jakie były ramy czasowe między stosowaniem marihuany i występowaniem kardiomiopatii. Badania obserwacyjne nie są bowiem przeznaczone do udowodnienia przyczyny i skutku, dlatego też nie można powiedzieć, że marihuana jest lub nie jest bezpośrednią przyczyną kardiomiopatii indukowanej stresem.

W badaniu przeanalizowano dane pochodzące od ponad 33 tys. pacjentów hospitalizowanych w latach 2003-2011 w USA z powodu kardiomiopatii indukowanej stresem.

Źródło: American Heart Association Meeting Report – Poster: S4054 – Session: HF.APS.P14

 

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry