Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 19 grudnia 2013

Liczba komentarzy: 0
Męska antykoncepcja w pigułce

Od wielu lat w środowisku naukowym trwają poszukiwania męskiej antykoncepcji. Dotychczasowe strategie kontrolowania męskiej płodności koncentrowały się na procesach spermatogenezy oraz mechanizmach kontroli hormonalnej, których celem była produkcja dysfunkcyjnych plemników, niezdolnych do zapłodnienia.

Naukowcy z Australii i Wielkiej Brytanii zasugerowali nowy kierunek antykoncepcji dla mężczyzn, którego założenie opiera się na zahamowaniu pierwszej fazy emisji ejakulacji. Podczas wytrysku sperma jest transportowana z najądrzy do nasieniowodów przy udziale mięśni gładkich. W badaniu wykazano, że pełną niepłodność męskich osobników badanych myszy uzyskuje się przez zablokowanie dwóch receptorów α1A-adrenergicznego i P2X1-purynergicznego, odkrytych na komórkach mięśni gładkich najądrzy. Pośredniczą one w transporcie plemników do ejakulatu.

Badacze z Monash Institute of Pharmaceutical wierzą, że wiedza ta może być impulsem do opracowania środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Zwracają oni uwagę, że zaletą leku byłaby odwracalność skutków jego stosowania, a także brak wpływu na żywotność plemników oraz funkcje seksualne i ogólny stan zdrowia mężczyzny.


Źródło: Wikimedia Commons, autor ScienceGenetics, licencja CC BY 3.0
Na rynku medycznym istnieje już lek, którego działanie opiera się na blokowaniu omawianego receptora α1A-adrenergicznego. Lek ten jest stosowany w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Jednakże do zapewnienia skutecznej antykoncepcji męskiej konieczne jest jeszcze opracowanie inhibitora P2X1-purynergicznego. O ile dalsze badania się powiodą, jest nadzieja na powstanie męskiej pigułki antykoncepcyjnej w ciągu najbliższych 10-ciu lat.

 

Piśmiennictwo:

White CW.,  Choong YT.,   Ventura S. et al.  Male contraception via simultaneous knockout of  1A-adrenoceptors and P2X1-purinoceptors in mice. PNAS, 2013; 110, 51: 20825-20830.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry