Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 13 stycznia 2011

Liczba komentarzy: 4
Mysz, która śpiewa

Autor wpisu

Japońscy badacze przez przypadek wyprodukowali genetycznie zmodyfikowaną mysz, która śpiewa.  Być może nowa mysz stanie się organizmem modelowym do badań nad ewolucją sposobów komunikacji u ssaków, w tym nad rozwojem mowy u człowieka.

Badacze z Osaki w ramach projektu „Evolved Mouse Project” pracowali nad uzyskaniem myszy podatnych na występowanie mutacji w DNA. Ich celem było wyprodukowanie myszy o zmodyfikowanym wyglądzie. W ramach projektu badacze wyprodukowali miedzy innymi myszy o krótkich łapkach i nieco zmienionych ogonkach, które kształtem przypominały ogony jamników.

Śpiewająca myszka
- przełomowy efekt przypadkowej krzyżówki badaczy z Osaki
Na skutek jednej z krzyżówek pojawiła sie myszka, u której wyindukowana mutacja zamanifestowała się efektem fenotypowym  w postaci ‚śpiewu’.

Śpiew myszy przypomina nieco ptasi świergot. Cecha ta jest dziedziczna.

Arikuni Uchimura, odkrywca myszki w wywiadzie udzielonym agencji AFP powiedział:

Sprawdzaliśmy rutynowo młode z każdego miotu, szukając nowych cech fizycznych u otrzymanych myszy, kiedy ku naszemu zdziwieniu zaobserwowaliśmy, że jedna z myszek zaczęła…. śpiewać.

Badacze z Osaki są obecnie w posiadaniu ponad 100 śpiewających osobników. Rozpoczęli właśnie badania nad nawiązywaniem komunikacji pomiędzy śpiewającymi myszami jak i nad rozwojem nowego mysiego dialektu, który zaobserwowali u komunikujących się miedzy sobą śpiewających myszy. Zaobserwowano również porozumiewanie się  pomiędzy… śpiewającymi myszami a myszami wydającymi ‚zwykłe’ dźwięki.

Okazuje się, że na skutek kontaktu ze śpiewającymi myszami, dorastające z nimi dzikie myszy zaczynają modyfikować wydawane przez siebie dźwięki, zmniejszając znacząco ilość wydawanych ultradźwięków.

Już wiadomo, że dźwięki wydawane przez śpiewające myszy mogą odzwierciedlać ich stan fizyczny czy odczucia – inaczej śpiewają myszy ‚zadowolone’ a inaczej myszy, które nie znajdują sie w środowisku optymalnym, chore, czy np. głodne.

Śpiewajaca mysz to pierwszy organizm, który może stać się organizmem modelowym do badań nad ewolucją komunikacji wśród ssaków. Do tej pory tego typu badania wykonywano wyłącznie na ptakach.

Efekt tego przełomowego odkrycia możecie zobaczyć (i usłyszeć) tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=yLu37VvCozw

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 4

 1. 1

  Już lubię tą mysz. Kto wie może już wkrótce będziemy trzymać w domach myszki zamiast kanarka ;p

  A tak na poważnie, odkrycie może rzucić nowe światło na aspekt ewolucji komunikacji u zwierząt..

 2. 2

  Skowronki nie mają z nią szans 🙂

  7 lat temu profil
 3. 3

  Myszki są rewelacyjne 🙂
  Przypuszczam że ucieszą się nie tylko badacze, ale także hodowcy rasowych odmian tych zwierzaków, najdziwniejsze i najbardziej atrakcyjne odmiany hodowane dla celów naukowych trafiły do amatorskich hodowli właśnie „przemycane” z laboratoriów 🙂

 4. 4

  Mi też się podobają. Przynajmniej nie da się o nich zapomnieć i zasuszyć. Co nie znaczy że uśmierciłam jakieś niewinne zwierzątko w ten sposób, ale znam ludzi którym się to udało…

  7 lat temu profil
 5. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry