Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 27 grudnia 2010

Liczba komentarzy: 0
Na Syberii odkryto nowy gatunek hominida

W jaskini Denisowa na  Syberii  został odkryty krewniak Homo sapiens. Badanie DNA z fragmentów kości wykonane w Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology nie pozostawia wątpliwości – to nowy gatunek, tak odległy pod względem genetycznym od Homo sapiens, jak Neandertalczyk.

Fragmenty kości sprzed 30-50 000 lat, w tym paliczek i ząb (pochodzące od różnych osobników tego samego gatunku) odkryto w 2008 roku. W marcu 2010 Instytut Maxa Plancka podał do wiadomości pierwsze zaskakujące wyniki sekwencjonowania mitochondrialnego DNA, które miały być potwierdzone przez badanie DNA jądrowego.

Wyniki te – sekwencjonowania jądrowego DNA, potwierdzające odkrycie  (i zdjęcia znalezionych kości) przedstawia najnowszy numer Nature: http://www.nature.com/nature/journal/v468/n7327/full/nature09710.html

Jaskinia Denisowa
Autorzy udowadniają w tym artykule, że oprócz Neandertalczyków i Homo sapiens w Eurazji żył trzeci gatunek hominida – krewniak Homo sapiens – nazwany przez nich ‘Denisowaninem’.

Określono, że  4-6 proc. genów Denisowian jest identycznych jak u populacji zamieszkującej Melanezję (rejon obejmujący np Papuę Nową Gwineę czy Fiji).

Na podstawie sekwencjonowania  nie można oczywiście nic powiedzieć o wyglądzie osobników – wiadomo tylko, ze paliczek należał do osobnika płci żeńskiej. Wiadomo też, że odnaleziony ząb różni się morfologicznie od zębów neandertalczyków czy ludzi i przypomina nieco zęby wcześniejszych hominidów.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry