Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 22 stycznia 2014

Liczba komentarzy: 0
Neurofeedback dla mózgu

Magnetoencefalografia (ang. magnetoencephalography, MEG) jest to technika pozwalająca na zobrazowanie elektrycznej czynności mózgu za pomocą rejestracji pola magnetycznego wytworzonego przez mózg. MEG może zrewolucjonizować leczenie chorób neurologicznych.

Badania Montreal Neurological Institute and Hospital jako pierwsze wskazały na możliwość wykorzystania MEG jako terapeutycznego narzędzia do kontroli oraz ćwiczenia określonych regionów mózgu. Ta wysoce zaawansowana, nieinwazyjna technika obrazowania posiada szereg aplikacji pozwalających na rozpoznanie różnych stanów neurologicznych.

MEG umożliwia obserwowanie aktywności mózgu podczas badania, dlatego też może być używany jako neurofeedback czyli proces dzięki któremu można zobaczyć ‘na bieżąco’ trwające fizjologiczne informacje, których istnienia zwykle nawet nie jesteśmy świadomi. Oznacza to, że widząc aktywność naszego mózgu, możemy użyć uzyskanych w ten sposób informacji do samoregulacji. Przykładowo, neurofeedback mógłby zostać wykorzystany przez ludzi z epilepsją w sposób pozwalający na ‘wytrenowanie’ mózgu i zmodyfikowanie jego aktywności celem uniknięcia napadów padaczkowych.

W jaki sposób to działa? Celem badania było patrzenie na kolorowy dysk na ekranie, obrazującym aktywność mózgu, znalezienie własnego sposobu na ‘zmianę’ koloru dysku z ciemnoczerwonego na białożółty oraz utrzymanie jasnego koloru przez możliwie najdłuższy czas. Kolor zmieniał się w zależności od większej lub mniejszej aktywności poszczególnych regionów mózgu (użyto kombinacji MEG i MRI).

MEG umożliwia obserwowanie aktywności mózgu
Źródło: Wikimedia Commons, licencja CC0
MEG wykazuje niesamowity potencjał do ujawnienia aktywności mózgu związanej z postrzeganiem, poznaniem oraz zachowaniem, co może pozwolić na dogłębne zbadanie mechanizmów zaangażowanych w mowę, kontrolę motoryczną czy wizualną. Naukowcy mają nadzieję na wykorzystanie MEG nie tylko w epilepsji, ale także w innych zaburzeniach takich jak demencja czy przewlekła depresja.

**

Badacze pracują obecnie nad możliwością wykorzystania MEG w amuzji (zaburzenie percepcji muzyki).

Piśmiennictwo:

Gramfort A., Luessi M., Larson E. et al. MNE software for processing MEG and EEG data. NeuroImage, 2014, 86;  446-460.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry