Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 04 lutego 2013

Liczba komentarzy: 0
Nie bądź żyła. Oddaj krew.

W tym roku już po raz 21. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji Szpital Bonifratrów w Krakowie organizuje Akcję “Nie bądź żyła. Oddaj krew.” odnosząc się do problemu niedostatku krwi w Małopolsce.

Akcja Bonifratrów odbędzie się 8 lutego, (piątek). W godzinach od 9.00 do 14.00 będzie można oddać krew. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa zostanie podstawiony na parkingu wewnętrznym bonifraterskiego Szpitala, przy ul. Trynitarskiej 11. Zapraszane są zdrowe, dorosłe osoby, które chcą pomóc i oddać krew, ratując życie pacjentom, dla których jedna kropla krwi ma często decydujące znaczenie.

Każdego dnia chorzy onkologicznie, ofiary wypadków, dzieci, kobiety w ciąży, pacjenci zabiegów chirurgicznych, a w przypadku Szpitala Bonifratrów pacjenci naczyniowi wymagają transfuzji krwi. Niekiedy, Szpitale, które potrzebują krwi rzadkiej grupy na planowe zabiegi i operacje, muszą czekać lub mobilizować do jej oddania członków rodziny pacjenta. W Małopolsce krwi dla chorych jest mało, często zwyczajnie jej brakuje, a problem pojawia się nagminnie. Stąd idea bonifraterskiego Szpitala na zorganizowanie całego wydarzenia.

Bonifraterska Akcja “Nie bądź żyła. Oddaj krew.” organizowana jest w ramach obchodów XXI Światowego Dnia Chorego. W tym dniu (8 lutego) oprócz honorowego oddania krwi Bonifratrzy zapraszają do skorzystania z profilaktycznych badań: pomiaru ciśnienia krwi, poziomu cukru oraz badanie EKG.

O godzinie 11.00, w Kaplicy Szpitalnej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji wszystkich chorych oraz w intencji dziękczynnej za nowowyremontowaną Pracownię Terapii Endowaskularnej Naczyń, która zostanie oddana i poświęcona w ramach obchodów XXI Światowego Dnia Chorego.

Choć w Szpitalu Bonifratrów codziennie dokłada się wszelkich starań, by pacjenci czuli się otaczani serdeczną troską, to Światowy Dzień Chorego jest okazją do dodatkowej refleksji nad szczególnym znaczeniem miłości i wiary w uzdrawianiu tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w 75 rocznicę objawień fatimskich i 11 rocznicę zamachu na życie papieża. Rokrocznie obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Głównym założeniem tegorocznych obchodów jest rozwój „diakonii miłości” i przyjęcie każdego ludzkiego życia, o które zaapelował Ojciec Święty Benedykt XVI. Tytuł orędzia “Idź, i ty czyń podobnie” (Łk 10, 37) nawiązuje do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. W kontekście przeżywanego obecnie Roku Papież zachęcił by każdy stał się miłosiernym samarytaninem dla człowieka, który jest obok nas.

Centralne obchody tego dnia będą miały miejsce 11 lutego br. w Sanktuarium Maryjnym w Altötting w Bawarii.

Partnerm Akcji jest Radio Plus i Dziennik Polski.

Plakat_jpg

Informacje o Szpitalu

Szpital Bonifratrów w Krakowie jest interdyscyplinarnym ośrodkiem, zajmującym się leczeniem zachowawczym i operacyjnym, udzielaniem porad ambulatoryjnych oraz wysokospecjalistyczną diagnostyką. Usługi realizuje zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i odpłatnie.

Szpital jest jednym z najbardziej liczących się w Polsce ośrodków zajmujących się kompleksowym leczeniem chorób naczyń realizowanym przez Regionalne Centrum Chorób Naczyń. Rocznie w Wojewódzkiej Poradni Chorób Naczyń konsultowanych jest ponad 16 000 pacjentów.

Szpital prowadzi Oddział Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddział Chorób Wewnętrznych i Angiologii. W ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia Szpital oferuje badania diagnostyczne, zabiegi ambulatoryjne oraz zabiegi operacyjne w trybie jednodniowym. Obok oddziałów szpitalnych bonifraterski Szpital w Krakowie zapewnia pacjentom dostęp do szerokiej gamy konsultujących specjalistów i badań diagnostycznych.

Od trzech lat Szpital organizuje międzynarodowe Konferencje Nowoczesnych Technik w Chirurgii Naczyń i Chirurgii Ogólnej w oparciu o transmisje zabiegów (live cases) z sal operacyjnych do sal konferencyjnych. Spotkanie specjalistów angiologów, chirurgów naczyniowych, chirurgów ogólnych i radiologów interwencyjnych wpisało się już w kalendarz obowiązkowych spotkań specjalistów z Polski.

Szpital Bonifratrów w Krakowie jest jednym z 4 bonifraterskich Szpitali działających w Polsce. Zakon Bonifratrów prowadzi w Europie kilkadziesiąt nowoczesnych, wysokospecjalistycznych placówek medycznych, których tradycje sięgają XVII wieku.

www.bonifratrzy.krakow.pl
www.bonifratrzy.pl/konferencje
www.siecbonifratrow.pl

Szpital Bonifratrów znajdziesz również na www.facebook.pl

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 0

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu, napisz coś!
 1. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry