Rejestracja

Please leave these two fields as-is:
UWAGA: Prosimy o rozwiązanie prostego równania matematycznego!
zamknij

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, wyślemy Ci nowe - wystarczy skorzystać ze specjalnego formularza
Przypomnij mi hasło

Zarejestruj się
Napisano: 02 lutego 2011

Liczba komentarzy: 1
Nie taki znów „nowy” gatunek

Autor wpisu

Okazuje się, że znane i lubiane słonie afrykańskie, zamieszkujące sawannę i lasy równikowe, to tak naprawdę nie dwa podgatunki, ale zupełnie odmienne gatunki. Dodatkowo znacznie od siebie odległe.

W ramach prowadzonych badań mających ustalić pokrewieństwo pomiędzy mamutami, mastodontami i współcześnie występującymi gatunkami słoni okazało się, że dwie populacje słoni afrykańskich, uważane dotąd za podgatunki, różnią się od siebie genetycznie tak dalece, jak słonie azjatyckie i mamuty. Dalsze analizy pokazały, że gatunki te oddzieliły się od siebie kilka milionów lat temu, czyli prawie w tym samym czasie, co człowiek i szympans. Okazało się również, że spośród żyjących gatunków najmniejszą różnorodność genetyczną w obrębie populacji wykazują słonie sawannowe (tak samo niską, jaka cechowała mamuty), natomiast najwyższą słonie z lasów tropikalnych. Gdzieś po środku plasują się słonie indyjskie.

Słonie z sawanny różnią się od tych z lasów równikowych tak bardzo, jak słoń indyjski od mamuta

Te odkrycia na pewno rzucą nowe światło na sposoby ochrony słoni. Szkoda może tylko, że odkrycie to okazało się przypadkiem, a naukowcy tak późno postanowili zbadać drzewo rodowe tych gatunków.

image_pdfimage_print
Podziel się ze znajomymi
Skocz do formularza

Komentarze 1

 1. 1

  A może by tak ostudzić zapędy taksonomii w oparciu o genetykę i pozostać nie co bardziej wiernym klasycznej taksonomii w takich przypadkach jak powyższy… Bo idąc tą drogą, w przypadku innych obecnych gatunków dojdziemy do absurdu!

  6 lat temu
 2. Dodaj komentarz
  (wymagany)
  (wymagany)
  (wymagany)

  Pola oznaczone znaczkiem W są obowiązkowe. Musisz wypełnić wszystkie pola wymagane, aby dodać komentarz.
  Twój adres email, który podasz nie zostanie opublikowany z Twoim komentarzem.

  W treści komentarza dozwolone są tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

do góry